Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami, a udział w głosowaniu to podstawowe prawo obywatelskie – niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Czy spędzasz ten czas w swoim mieście, w innym regionie Polski, czy może za granicą – masz możliwość oddania głosu. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć, aby skutecznie zagłosować w swojej sytuacji i nie stracić prawa głosu.
Wybory prezydenckie w Polsce to obywatelski obowiązek i prawo. Aby wziąć w nich udział, nie zawsze trzeba być w miejscu zameldowania czy choćby w kraju. Niezależnie od tego gdzie jesteś, można, a choćby powinno się wziąć udział w głosowaniu.
Sprawdź, jak zorganizować głosowanie w swojej sytuacji życiowej: w podróży, za granicą, w innym mieście czy korespondencyjnie. Każda z opcji jest bezpłatna.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w granicach Polski
Jeśli w dniu wyborów znajdujesz się w innym mieście niż miejsce zamieszkania, wciąż możesz zagłosować. Żeby móc wziąć udział w wyborach musisz jednak zrobić najpierw kilka rzeczy, bez których się nie obejdzie. Możliwości są dwie.
Zmiana miejsca głosowania
Warunek podstawowy – musisz znać miejsce, w którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Wtedy w wybranym obwodzie możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
- Można taki wniosek załatwić przez Internet. Należy zalogować się na stronie gov.pl i wybrać miasto lub gminę, w której będzie się aktualnie przebywać.
- Możesz to zrobić przez aplikację mObywatel
- Można też złożyć wniosek w bardziej tradycyjny sposób, czyli iść do urzędu gminy gdzie chcesz głosować i tam dokonać formalności. W takim wypadku należy wziąć ze sobą dowód oraz już wypełnione dokument, który można pobrać ze strony.
Ważne jest, aby zrobić to nie później niż 15 maja 2025 roku. Co ważne o ile zmienisz miejsce głosowania przed I turą zostaniesz tam przypisany również do głosowania podczas ewentualnej II tury wyborów prezydenckich. Rozwiązaniem jest złożenie kolejnego wniosku najpóźniej do 29 maja 2025 roku.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Alternatywą jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Upoważnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym. Wniosek o zaświadczenie można złożyć tylko w urzędzie. To elastyczne rozwiązanie, bo daje możliwość głosowania w miejscu, w którym akurat się znajdujesz.
- złóż wniosek w dowolnym urzędzie gminy – nie później niż do 15 maja 2025 roku, co istotne możesz upoważnić pisemnie inną osobę do odbioru dokumentu.
Takie zaświadczenie wydawane jest tylko raz – w przypadku zgubienia nie możesz uzyskać duplikatu.
Zaświadczenie uprawnia do głosowania zarówno w pierwszej, jak i ewentualnej drugiej turze wyborów.
Głosowanie za granicą
Jeśli przebywasz poza granicami Polski w dniu wyborów, możesz wziąć udział w głosowaniu, ale musisz wcześniej zarejestrować się w spisie wyborców za granicą. Aby oddać głos należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do adekwatnego terytorialnie konsula albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wnioski można składać do 13 maja 2025r. Korzystając z trzech dostępnych opcji:
- przez Internet przy użyciu usługi „eWybory”
- osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem, albo
- e-mailem poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej adekwatnego urzędu konsularnego.
Tak jak w poprzednim przypadku, można również postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Do 15 maja 2025 r. należy złożyć do adekwatnego terytorialnie konsula papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem.
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wybory-prezydenta-rp-2025-za-granica
Głosowanie korespondencyjne
Głosowanie korespondencyjne to opcja m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów, a także przebywających za granicą.
Należy wcześniej zgłosić taki zamiar (w gminie lub przez Internet na gov.pl) do 13 dni przed wyborami. Następnie otrzymasz pakiet wyborczy do domu, bądź na wskazany adres. najważniejsze w tej kwestii jest, aby odesłać dokument na czas. W tym wypadku liczy się data wpływu, a nie nadania!
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3
Najprostszą opcją jest jednak głosowanie w miejscu zameldowania. W takim wypadku nie trzeba składać wniosków ani zaświadczeń. jeżeli jednak sytuacja zadecydowała inaczej, należy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje i wybrać tę najbardziej dogodną. Ważne jest, iż niezależnie od wybranej opcji, konieczne jest posiadanie praw wyborczych.