Nie będzie sesji, pełnej diety też nie będzie. Wojewoda unieważniła uchwałę Rady Miasta Tarnobrzega

nadwisla24.pl 1 miesiąc temu

Wojewoda podkarpacki unieważnił uchwałę, w myśl której tarnobrzescy radni mieli otrzymywać diety w pełnym wymiarze, choćby gdy w danym miesiącu sesja się nie odbyła lub była zwołana, a radny w niej nie uczestniczył. Służby wojewody nie przyjęły argumentacji o działaniach radnych na rzecz mieszkańców również na innych, niż sesja czy komisje płaszczyznach.

Przypomnijmy, na sesji w październiku br. w porządku obrad pojawił się projekt uchwały, wykreślającej z uchwały o dietach radnych zapis o następującym brzmieniu:

Dieta radnego ulega obniżeniu 20 % za każdą nieobecność na sesji Rady Miasta oraz 10 % za każdą nieobecność w posiedzeniu komisji Rady Miasta”.

Według twórców tego projektu uchwały, uzależnienie wysokości diety wyłącznie od obecności lub tez nieobecności radnego na sesjach rady czy posiedzeniach komisji, jest niesprawiedliwe i bezpodstawne.

W wymienionej uchwale paragraf 5 zakłada, iż aktywność mandatowa radnego ogranicza się tylko do uczestnictwa w posiedzeniach sesji czy komisji (…) Radni działają i podejmują czynności na rzecz mieszkańców również na innych płaszczyznach” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, przyjętej przez Radę Miasta Tarnobrzega 30 października br.

Stwierdzając nieważność ww. uchwały, służby wojewody powołując się przepisy zawarte w ustawie o samorządzie gminnym przypominają, iż dieta nie jest wynagrodzeniem za prace, gdyż radny pełni funkcję społecznie.

” Dieta ma stanowić ekwiwalent z tytułu utraconych korzyści, jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu przedstawicielskiego (np. pomniejszonego wynagrodzenia za pracę w związku z obecnością na sesji rady gminy) (…)

(…) Zasady ustalania wysokości diety powinny jednak przewidywać możliwość pomniejszenia określonej miesięcznie kwoty, z uwagi na niewykonywanie przez radnego obowiązków (…) W innym przypadku dieta przyjmuje charakter stałego, miesięcznego wynagrodzenia, co jest zaprzeczeniem jej rekompensacyjnego charakteru. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, gdy radny otrzymuje miesięcznie zryczałtowaną dietę, pomimo tego, iż nie wykonuje on swoich obowiązków, a tym samym nie ponosi żadnych kosztów związanych z pełnieniem tej funkcji

(…) Skreślenie zapisów 5 uchwały Nr 111/31/2024 przesądza o tym, iż dieta będzie wypłacana niezależnie od jakiejkolwiek aktywności radnego. W rezultacie tego rozwiązania radny ma prawo do diety, pomimo iż niezwołanie sesji rady czy brak posiedzenia komisji, nie spowodowało u niego jakiegokolwiek uszczuplenia majątku.- czytamy treści rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody.Rozstrzygnięcie P-II.4131.2.396.2024

Na rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, w terminie 30 dni od jego otrzymania.

Idź do oryginalnego materiału