Województwo współwłaścicielem kolejnego muzeum

4 godzin temu

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi ma nowego właściciela. od dzisiaj placówka będzie współprowadzona przez władze województwa.

Umowę w tej sprawie podpisały władze gminy, dyrekcja muzeum oraz marszałek województwa świętokrzyskiego.

– To unikatowe muzeum na skalę kraju, ale i Europy. Dzięki współprowadzeniu tej instytucji muzeum będzie się rozwijało, tętniło życiem oraz przyciągało coraz więcej turystów. W praktyce, dzięki podpisanej umowie, 70 procent rocznych kosztów utrzymania placówki będzie pokrywać zarząd województwa, a 30 procent gmina Nowa Słupia. W tym roku będą to kwoty odpowiednio 700 tysięcy złotych po stronie województwa i 300 tysięcy po stronie Nowej Słupi. To wyjątkowe miejsce na mapie naszego regionu, dlatego z przyjemnością je wspieramy – mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Z podpisanego porozumienia zadowolenia nie ukrywa burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, który podkreśla, iż jest to znaczące wsparcie dla lokalnego samorządu.

– Koszty prowadzenia takiej instytucji oscylują w okolicach półtora miliona złotych rocznie, z czego dochody plasują się w granicach 400 tysięcy złotych, więc pozostałą kwotę należało dokładać z budżetu gminy i te fundusze znaleźć. Dla nas to trudne zadanie, ponieważ w naszej gminie są trzy instytucje kultury. jeżeli do każdej praktycznie trzeba dołożyć milion złotych, to łatwo sobie wyobrazić, iż generuje to potężną kwotę. Podpisanie takiej umowy z urzędem marszałkowskim to jest nowy rozdział w historii muzeum – mówi burmistrz Nowej Słupi.

Uzyskanie statusu placówki wojewódzkiej, a co za tym idzie stabilność finansowa, daje szansę na większe możliwości rozwoju muzeum.

– Pozwoli to realizować nowe pomysły, które mamy, ale niestety, wcześniej niekoniecznie mogły być zrealizowane. Poza tym podnoszony jest prestiż muzeum. Łatwiej będzie o współpracę z różnymi instytucjami, głównie naukowymi. Inaczej patrzy się również na instytucję wojewódzką, a inaczej na gminną. W najbliższym czasie planujemy kilka ciekawych inwestycji. To między innymi kompozycja rzeźb profesora Mieczysława Radwana i profesora Kazimierza Bielenina przy dyskusji na temat właśnie dymarek, na temat tych żużli wielkopiecowych. Drugi pomysł to realizacja ścieżki edukacyjnej na terenie dawnej kopalni pirytu w Rutkach oraz oczywiście organizacja kolejnej edycji Dymarek – zdradza Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.

Przypomnijmy, uchwałę intencyjną w sprawie współprowadzenia placówki kultury z Nowej Słupi podjęli radni podczas październikowej sesji Sejmiku. Przez ostatnie cztery lata Muzeum Starożytnego Hutnictwa było prowadzone przez gminę Nowa Słupia. Muzeum w ubiegłym roku odwiedziło około 20 tysięcy turystów.

  • zarząd województwa
  • nowa slupia
  • MUZEUM STAROZYTNEGO HUTNICTWA SWIETOKRZYSKIEGO IM MIECZYSLAWA RADWANA W NOWEJ SLUPI
  • ANDRZEJ GASIOR
  • Renata Janik
  • województwo świętokrzyskie
  • urzad marszalkowski
    Idź do oryginalnego materiału