Program NFOŚiGW jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, na których terenie znajdują się rozległe obszary zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi. Budżet naboru z NFOŚiGW wynosi 30 milionów złotych.
Głównym celem jest zapewnienie gminom wsparcia finansowego w ramach Inwestycji B3.2.1 Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To kluczowe, ponieważ program ten ma pokryć brakujące finansowanie, w tym szczególnie istotny podatek od towarów i usług (VAT), w ramach planowanych projektów. To znacząco odciąży budżety samorządów i przyspieszy procesy rekultywacji.
– Dziś rozpoczynamy bardzo istotny nabór na sfinansowanie VAT dla samorządów, w tym dla Bydgoszczy, po to aby 100 procent środków w postaci bezzwrotnej zostało wykorzystane na przygotowanie odpowiednich analiz i dokumentów, aby w kolejnym kroku przygotować dobre, efektywne projekty rekultywacyjne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 36 lat wspiera samorządy w rozwiązywaniu problemów środowiskowych i adaptacji do zmian klimatu. Samorządy zawsze będą w centrum naszej uwagi – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW.
Kto może skorzystać? Lista priorytetowych miejsc
Program NFOŚiGW wyraźnie wymienia beneficjentów, wśród których znajdują się samorządy, które już podpisały umowy na realizację inwestycji w ramach KPO (B3.2.1). Na liście priorytetowych miejsc do oczyszczenia znalazły się m.in.:
- Tereny Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy
- „Organika-Azot” w Jaworznie
- „Tarnowskie Góry” w Tarnowskich Górach
- Zakłady Przemysłu Barwników „Boruta” w Zgierzu
- Zakłady Włókien Chemicznych „Wistom” w Tomaszowie Mazowieckim
Jakie działania mogą być dofinansowane?
W ramach dofinansowania sfinansowane zostaną działania takie jak: kompleksowa ocena stanu środowiska, szczegółowa analiza danych do przygotowania dokumentacji inwestycyjnej, a także działania dodatkowe, np. powołanie zespołów ekspertów czy zabezpieczenie terenu.
Harmonogram naboru wniosków
Samorządy zainteresowane pozyskaniem środków mogą składać wnioski od 4 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku. Otwarcie naboru w dniu dzisiejszym to istotny sygnał dla miast, iż mogą liczyć na realne wsparcie w swoich długofalowych działaniach na rzecz czystego środowiska.
Program NFOŚiGW to kolejny krok w kierunku rozwiązania problemu zanieczyszczeń poprzemysłowych, które stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Dzięki niemu, Bydgoszcz i inne miasta otrzymają najważniejsze wsparcie finansowe, które pozwoli im kontynuować i przyspieszać procesy rekultywacji.
Więcej informacji o naborze na stronie: Współfinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach inwestycji B3.2.1 Krajowego Planu Odbudowy
Bydgoszcz walczy z “bombą ekologiczną”. Miasto otrzymało ponad 60 mln zł w związku z rekultywacją terenów po Zachemie