
Karol Nawrocki spotkał się w czwartek ze Sławomirem Mentzenem. Obaj politycy rozmawiali ze sobą blisko półtorej godziny. Efektem miało być podpisanie przez kandydata popieranego przez PiS tzw. „Deklaracji Mentzena”. Od tego m.in. kandydat Konfederacji, który w I turze wyborów zajął 3. miejsce, uzależnia poparcie jednego z kandydatów w II rundzie wyborów prezydenckich (1 czerwca). Z kolei już w tę sobotę (24 maja) o godz. 19 Sławomir Mentzen będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim.
Deklaracja Mentzena zawiera 8 punktów, które jak sam zasugerował, mogą podlegać negocjacjom:
1. Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków.
Karol Nawrocki: Jestem przeciwko podnoszeniu podatków. Jestem przeciwny podatkowi katastralnemu dla mieszkań na własny użytek, kwestią do dyskusji jest podatek dla właścicieli wielu mieszkań. Skomplikowany system podatkowy w Polsce trzeba zreformować i mam nadzieję, iż będziemy mogli to wspólnie robić jak zostanę prezydentem.
2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
Karol Nawrocki: Oczywiście, iż nie podpiszę takich ustaw. Pana kolega, Krzysztof Bosak organizował wystawę o polskim złotym, brałem w niej udział. Będę stał na straży polskiego złotego. Jest to część mojego programu.
3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską Konstytucją.
Karol Nawrocki: Oczywiście artykuł 54, bo mówi o tym w sposób naturalny, będę strażnikiem konstytucji i wolności słowa.
4. Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
Karol Nawrocki: Nie pozwolę żołnierzy na Ukrainę. Polscy żołnierze powinni chronić granice Polski. Wyślę tam polskich przedsiębiorców, gdy będzie trwała odbudowa Ukrainy
5. Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
Karol Nawrocki: w tej chwili dyskusja o wejściu Ukrainy do NATO jest bezprzedmiotowa. To by oznaczało, ze Sojusz jest w stanie wojny. Procedura przystąpienia do NATO trwa latami. Poza tym Ukraina jako państwo nie jest gotowa w tej chwili na wejście do NATO. W kwestii Ukrainy jestem konsekwentny. Zawsze mówiłem, iż kwestia ekshumacji na Wołyniu powinna być kwestią rozmów z Kijowem. Szanuję prezydenta Dudę, ale w sprawach ukraińskich było bardziej krytyczne
6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
Karol Nawrocki: Te regulacje, które są dzisiaj, są rzeczywiście skomplikowane. Myślę, iż po raz pierwszy publicznie powiem o tym, mam dostęp do broni osobistej. Jak zaczęła mnie ścigać Federacja Rosyjska i grożono mi regularnie śmiercią za likwidację sowieckich obiektów propagandowych, po długiej procedurze, po kolejnych testach, przygotowaniach i tak dalej, uzyskałem dostęp do broni osobistej, bo miałem zagrożenie życia przez obce państwo
7. Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
Karol Nawrocki: Oczywiście. Choć dodałbym do tej Pana listy punkt o sprzeciwie w kwestii Zielonego Ładu. To jest ogromne zagrożenie dla rolników, dla leśników.
8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebrania Polsce prawa weta.
Karol Nawrocki: Oczywiście. To, co dzisiaj dzieje się w związku z tendencjami centralizacyjnymi Unii Europejskiej, często przecież działaniem pozatraktatowym, jest zagrożeniem dla naszej suwerenności. Ja się obawiam tego, co może stać się z państwem polskim w najbliższych latach i w najbliższych dekadach.
– Doszło do podpisania „deklaracji toruńskiej”. Mamy to – mówił chwilę później Mentzen po tym, jak Karol Nawrocki podpisał deklarację.
– Bardzo panu dziękuję. Z serca. Jak widzimy, w co najmniej kilku punktach nasze programy się spotykały. To, co nas łączy z całą pewnością to silna, bezpieczna, rozwijająca się, ambitna Polska – przekazał Nawrocki.

Co z tą kawalerką?
Później rozmowa przeszła na kwestie bezpieczeństwa, poruszany był m.in. temat Huty Stalowa Wola. Poruszono także temat słynnej już kawalerki pana Jerzego.
– Sprawa wyciekła skandalicznie, bo pewnie z materiałów służb. Ale ja pewnych rzeczy nie rozumiem. Pewnie popełnił pan błąd jako młody człowiek, ale chyba popełnił pan też błąd w kampanii prezydenckiej – mówił Mentzen.
– Chciałbym, żeby nikt nie wątpił, iż warto pomagać drugiemu człowiekowi. Sprawa pana Jerzego jest dla mnie bardzo czysta – przekonywał kandydat popierany przez PiS, który następnie przedstawił swoją wersję zdarzeń, dotyczących przejęcia mieszkania w Gdańsku.
– Gdy mieszkanie było wykupowane przez pana Jerzego, trafił on do więzienia. On potrzebował zabezpieczenia na całe życie. Pan Jerzy mi ufał. Nigdy nie kwestionował moich dobrych intencji. W 2017 r., gdy mieszkanie było moje, pozwoliłem panu Jerzemu tam mieszkać. Czy tak się zachowuje czyściciel kamienic? – pytał Nawrocki.
W odpowiedzi usłyszał: Bardzo mi przykro, ale nie czuję się przekonany. To wy, drodzy wyborcy, podejmiecie decyzję, czy pan Karol Nawrocki przekonał Was do siebie.
– Zobaczymy, czy dzisiejsza rozmowa wystarczy, aby wygrać wybory. Wierzę, iż zostanę prezydentem – mówił na koniec Nawrocki, pytany o wrażenia z rozmowy.
Rozmowę Sławomira Mentzena z Rafałem Trzaskowskim (24 maja – godz. 19) będzie można zobaczyć na kanale YouTube.
OFICJALNE WYNIKI I TURY WYBORÓW PREZYDENCKICH (DANE PKW)
- Rafał Trzaskowski – 31,36 proc. (6 147 743 głosy)
- Karol Nawrocki – 29,54 proc. (5 790 762 głosy)
- Sławomir Mentzen – 14,80 proc. (2 902 287 głosów)
- Grzegorz Braun – 6,34 proc. (1 242 892 głosy)
- Szymon Hołownia – 4,99 proc. (978 893 głosy)
- Adrian Zandberg – 4,86 proc. (952 821 głosów)
- Magdalena Biejat – 4,23 proc. (829 345 głosów)
- Krzysztof Stanowski – 1,24 proc. (243 467 głosów)
- Joanna Senyszyn – 1,09 proc. (214 195 głosów)
- Marek Jakubiak – 0,77 proc. (150 696 głosów)
- Artur Bartoszewicz – 0,49 proc. (95 636 głosów)
- Maciej Maciak – 0,19 proc. (36 371 głosów)
- Marek Woch – 0,09 proc. (18 338 głosów)