Nawrocki "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE. Tusk reaguje i pyta Kaczyńskiego: Nie wstyd Panu?

9 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Tomek Szachno / Agencja Wyborcza.pl


Karol Nawrocki w wywiadzie stwierdził, iż w tej chwili "nie widzi" Ukrainy ani w NATO, ani w Unii Europejskiej. Jego wypowiedź skomentował w mediach społecznościowych Donald Tusk, zwracając się do Jarosława Kaczyńskiego. Co napisał?
Komentarz Donalda Tuska: Szef rządu we wpisie w mediach społecznościowych przytoczył wypowiedź Karola Nawrockiego i zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. "Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, iż nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?" - napisał Tusk.


REKLAMA


Wypowiedź Karola Nawrockiego: Kandydat na prezydenta w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News został zapytany o to, czy podziela zdanie Donalda Trumpa, który stwierdził, iż "nie widzi Ukrainy w NATO". Nawrocki odparł, iż "ma w tej sprawie stałe zdanie". - Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych. Nie może być częścią międzynarodowych sojuszy państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się z bardzo brutalnej zbrodni na 120 tys. swoich sąsiadów - powiedział. Następnie podkreślił, iż Polacy wspierali i przez cały czas wspierają Ukraińców.


Zobacz wideo Tyrada Rutnickiego z KO o Karolu Nawrocki. Ryszard Terlecki rzuca wściekły papierami


Porozumienie ws. ekshumacji: Karol Nawrocki odniósł się także do porozumienia, które Radosław Sikorski zawarł z szefem ukraińskiego MSZ Andrijem Sybihą dotyczącym ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej. Zdaniem prezesa IPN jest to "niepotrzebny wyskok" i jest to wynik wewnętrznej kampanii, gdy Sikorski walczył z Trzaskowskim o nominację do startu w wyborach. Stwierdził, iż w IPN-ie przeżyli już "kilkanaście potencjalnych przełomów w tej sprawie". - Dla mnie entuzjazm szefa polskiej dyplomacji był przedwczesny. Chcę jasno zadeklarować, iż IPN (...) jest w stanie wesprzeć wysiłek rządu w kwestii ekshumacji na Wołyniu. Tu sprawa polska jest dla nas znacznie ważniejsza. Życzę przełomów, ale takiego nie było - dodał.
Co jeszcze mówił Nawrocki: Obiecał także, ze jak zostanie prezydentem, to "powie jasno stronie ukraińskiej, iż nasz wysiłek finansowy, wysiłek obywateli, wysiłek militarny, który pomagał Ukrainie, chciałby się spotkać z partnerskim traktowaniem po stronie ukraińskiej i możliwością pochowania naszych kobiet i dzieci". - Dla mnie interes Polaków jest ważniejszy niż poklepywanie po plecach - podkreślił.
Więcej o porozumieniu ws. ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej przeczytasz w tekście: Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej. Tusk: Ukraina nie będzie blokowałaŹródła: Polsat News, Donald Tusk (x.com)
Idź do oryginalnego materiału