Historia marmurów kieleckich, Słowianie i ich sposoby obróbki metali, a także przeszłość przemysłowa okolic Chęcin, to tylko część tematów poruszanych podczas sesji popularno-naukowej, która odbyła się w poniedziałek (28 kwietnia) w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.
Profesor Tomasz Kalicki, z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który był inicjatorem sesji mówi, iż w najbliższym czasie planowane są interdyscyplinarne badania, mające rzucić światło na historię wydobycia rud metali i ich obróbkę w naszym regionie. Naukowcy z UJK będą starali się między innymi znaleźć bakterie, których obecność może świadczyć o wydobyciu na przykład miedzi w danym miejscu. Profesor Tomasz Kalicki podkreśla, iż o ile istnieją dowody wytopu żelaza 2 tysiące lat temu, to nie wiemy czy zajmowano się również przetwarzaniem innych metali.
– W świętokrzyskim o ile mamy informację na temat ostatnich stuleci, o tyle wcześniej tak naprawdę nie wiadomo. To jest pytanie, które my sobie zadajemy i będziemy chcieli na nie odpowiedzieć w przyszłości. Jaka będzie odpowiedź? Trudno zgadnąć – mówi geograf.

W poniedziałek w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance otwarto również dwie wystawy – jedną poświęconą marmurom chęcińskim, a drugą historii hutnictwa metali. Robert Jaworski, burmistrz Chęcin mówi, iż gmina chce rozbudować i uatrakcyjnić Izbę. Chęciny mają na ten cel dostać około 5 mln zł dofinansowania. Modernizacja ma rozpocząć się w ciągu 2 lat.
– Jest tu ogromny potencjał, szczególnie iż Izba Górnictwa Kruszcowego jest położona w unikatowym, malowniczym miejscu – w cieniu rezerwatu Miedzianka, u podnóża jedynej w tej części województwa wieży górniczej. Jest tu wiele symboli górnictwa – podkreśla burmistrz.
Robert Jaworski dodaje, iż przeszłość geologiczna okolic Chęcin jest bardzo atrakcyjna i może być zachętą dla turystów do odwiedzenia gminy.




