Słowem krajobraz określamy wygląd poszczególnych obszarów ziemi ukształtowany przez siły przyrody oraz działalność człowieka. Mówimy np. o krajobrazie górskim, gdy na danym terenie dominują góry, albo rolniczym, kiedy na jakimś terenie przeważają pola uprawne.
Niektóre krajobrazy wyglądają, jakby nigdy nie tknęła ich ręka człowieka. Gdzie indziej zobaczymy, iż niemal wszystko stworzone jest przez ludzi. Krajobrazy można podzielić na dwie główne grupy: naturalne i kulturowe.
Naturalne to takie, które nie zawierają elementów antropogenicznych, czyli zrobionych przez człowieka np. domy, fabryki, mosty.
W Polsce kilka jest krajobrazów naturalnych. Należą do nich np fragmenty Puszczy Białowieskiej na wschodzie kraju, niewielkie odcinki wybrzeża Bałtyku, niektóre bagna i góry.
Krajobrazy kulturowe powstają w wyniku działalności człowieka. Są to np pola uprawne, łąki, pastwiska, sady, ogrody i miasta.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu krajobrazy naturalne i kulturowe były od siebie wyraźnie oddzielone. Ale od wielu lat wskutek coraz większej ekspansji człowieka wszystko się pomieszało. Efekt ? Coraz częściej dzikie zwierzęta spotykamy na ulicach: