„Namiot Kryzysowy” stanął na parkingu zgierskiego starostwa

6 godzin temu

Na parkingu przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Zgierzu, przy ul. Sadowej 6a, rozstawiono unikalny "namiot kryzysowy" - mobilny punkt interwencyjny zaprojektowany z myślą o niesieniu pomocy w sytuacjach kryzysowych. Jego potencjał, możliwości i sposób działania zaprezentowali przedstawiciele Związku Polskich Spadochroniarzy, na czele z Filipem Walczakiem.

Namiot, o powierzchni 100 m² i wadze dwóch ton, może zostać rozstawiony w kilka godzin, z dodatkowymi dwoma godzinami na instalację sprzętu. Jest to zaawansowana konstrukcja wyposażona w system ciepłej wody, nagrzewnice, instalację internetu satelitarnego oraz oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. To kompleksowe wyposażenie umożliwia wsparcie w trudnych warunkach, takich jak brak prądu, wody czy internetu. Dzięki różnym wariantom (30, 60 i 100 m²), namiot można dostosować do potrzeb danej sytuacji.

— Możemy rozwijać go interwencyjnie w każdym rejonie klęski żywiołowej, wojny czy w sytuacjach pomocy osobom w kryzysie, np. bezdomnym - mówi Filip Walczak. 

Konstrukcja może obsłużyć od 300 do 700 osób dziennie, zapewniając podstawowe potrzeby sanitarno-bytowe.

Starostwo Powiatowe w Zgierzu, jako największe w województwie łódzkim, a także jedno z największych w kraju, stało się idealnym miejscem na przeprowadzenie testu procedur reagowania kryzysowego. 

— Do tej pory ćwiczenia odbywały się na lotnisku w Leźnicy Wielkiej. Teraz chcieliśmy wyjść w przestrzeń miejską, aby pokazać, iż ten punkt może służyć nie tylko wojskowym, ale również mieszkańcom - wyjaśnia Walczak.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie powiatowych szkół, którzy mieli okazję zobaczyć z bliska proces rozstawiania namiotu, poznać jego zastosowanie i dowiedzieć się więcej o procedurach kryzysowych. To nie tylko praktyczna lekcja przygotowania na niespodziewane sytuacje, ale także inspiracja do zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej.

Rozstawiony w Zgierzu namiot pochodzi z zasobów amerykańskich i został przekazany jako wsparcie po jesiennych powodziach w południowo-zachodniej Polsce. Jego mobilność i funkcjonalność czynią go jednym z najbardziej zaawansowanych punktów interwencyjnych w kraju.

Główne testy namiotu zaplanowano na okres styczeń-marzec.

— Chcemy przygotować się na najgorsze mrozy i pomóc osobom w kryzysie, szczególnie bezdomnym, w przetrwaniu trudnych warunków zimowych - dodaje Filip Walczak.

Dzięki współpracy z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej, a także lokalnymi władzami, namiot ma być gotowy do działania na terenie całego województwa łódzkiego, w tym naszego powiatu. 

Wydarzenie na parkingu Starostwa Powiatowego w Zgierzu nie tylko pokazało techniczne możliwości namiotu, ale również podkreśliło zaangażowanie lokalnych władz i społeczności w budowanie systemu wsparcia na wypadek kryzysów.

Idź do oryginalnego materiału