Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, przeciętny wiek lasów na terenie parku to 101 lat. Jednak najstarsze drzewa z górnoreglowego boru świerkowego mają już choćby dwa i pół stulecia. Najstarszy świerkowy okaz znajdziemy pod Śnieżnymi Kotłami. Najstarszym drzewem na terenie KPN jest świerk pospolity, który rośnie w górnej granicy lasu pod Śnieżnymi Kotłami i Wielkim Szyszakiem. Na podstawie analizy przyrostów rocznych na wysokości 1.3 m określono jego wiek na 251 lat. Do tego trzeba jeszcze dodać 30-50 lat, których drzewo potrzebowało by w karkonoskich, surowych warunkach klimatycznych osiągnąć wysokość 1.3 m.
[news:1256032]
Świerk, który ma około 300 lat, 14,5 m wysokości a średnicę na wysokości 1,3 metra tylko 35 cm. Takich świerków jest więcej, a który z nich wykiełkował jako pierwszy, tego w tej chwili nie wiadomo.
Cała jego historia zapisała się w słojach drewna: można w nich wyczytać klęskę ekologiczną z lat 1940-1980 (pogorszenie się warunków środowiskowych i wzrost zanieczyszczeń powietrza), przez którą spadła grubość przyrostów rocznych.
Zwykle świerki żyją do 250 -300 lat i mogą osiągać ponad 50 m wysokości. Najgrubszy świerk w Lasach Państwowych rosnący na rubieży