Najchętniej czytane teksty 2024 r.

1 tydzień temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna-ue/news/najchetniej-czytane-teksty-2024-r/


Dobiegający końca rok 2024 zapadnie w pamięć jako jeden z bardziej emocjonujących w ostatnich dekadach. Ludzkość borykała się z licznymi konfliktami i kryzysami, a w wielu krajach odbywały się niezwykle ważne wybory, kształtujące sytuację polityczną na świecie.

Redakcja EURACTIV.pl przez cały rok dostarczała Państwu rzetelne i interesujące informacje z Polski, Europy i świata. Przedstawiamy ranking 10 najchętniej czytanych w tym roku artykułów.

  1. Kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, a kto się z nim pożegna?

W czerwcu br. w całej Unii Europejskiej odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z Polski do PE dostało się wielu debiutantów. Z kolei mandatów nie otrzymało wielu znanych polityków, w tym również europosłowie, którzy zasiadali w Parlamencie od lat.

  1. Wielka Brytania: Zamieszki w Anglii coraz poważniejsze

W wielu europejskich państwach coraz częściej do głosu dochodzi skrajna prawica. Jednym z tematów, w których wypowiada się ona najgłośniej jest kryzys migracyjny. Napięcia nierzadko przeobrażają się również w akty agresji, które podsycane są przez dezinformację. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie urodzony w Walii 17-latek o korzeniach rwandyjskich zaatakował uczennice szkoły tańca, zabijając trzy kilkuletnie dziewczynki, a kilka kolejnych raniąc. Doprowadziło to do ogromnych protestów w kraju, w trakcie których atakowano m.in. ośrodki dla migrantów oraz sklepy czy kawiarnie prowadzone przez osoby o nieeuropejskim pochodzeniu.

  1. Ile medali zdobyła Polska na igrzyskach? Garść olimpijskich statystyk i ciekawostek

W tym roku w Paryżu miały miejsce igrzyska olimpijskie. Z tej okazji przedstawiliśmy państwu liczby i ciekawostki olimpijskie, w tym również dotyczące polskich występów na igrzyskach.

  1. Konfederacja w jednej grupie z PiS w Parlamencie Europejskim?

Wybory do Parlamentu Europejskiego doprowadziły do istotnych przetasowań z prawej strony unijnej sceny politycznej. Zlikwidowana została skrajnie prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja (ID), a jej miejsce zajęły dwie nowe grupy: Patrioci dla Europy (PfE) oraz Europa Suwerennych Narodów (ESN). Przez długi czas nie wiadomo było czy debiutująca w PE Konfederacja dołączy do którejś z tych grup, pozostanie niezrzeszona, czy może dołączy do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), w której wiodącą rolę odgrywa Prawo i Sprawiedliwość.

  1. Ile miejsc dla PiS w przyszłym Parlamencie Europejskim?

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pojawiało się wiele sondaży dotyczących wyników wyborów. Według nich w głosowaniu miało zwyciężyć PiS zdobywając 16 mandatów. Platforma Obywatelska miała natomiast zająć drugie miejsce z 15 mandatami. Ostatecznie wybory zwyciężyło PO zgarniając 21 mandatów – o jeden więcej od PiS.

  1. Niemcy: Czy AfD chce rewizji granicy polsko-niemieckiej?

Po wyborach do PE część polityków Konfederacji zdecydowała się na sojusz ze skrajnie prawicową niemiecką partią Alternatywa dla Niemiec (AfD). Decyzja ta wzbudziła duże kontrowersje, a część polskiej sceny politycznej zarzucała politykom Konfederacji, iż bratają się z partią, która w swoim programie ma rewizję polsko-niemieckiej granicy. Sprawdziliśmy więc czy to prawda, iż AfD chce, by w skład Niemiec weszły tereny w tej chwili leżące w Polsce.

  1. Organizacje pozarządowe pozywają KE w związku z celami klimatycznymi

W Europie w kończącym się roku jednym z głównych tematów był kryzys klimatyczny i polityka klimatyczna UE. Część osób twierdziła, iż działania podejmowane przez Unię są przesadzone i zbyteczne, część mówiła odwrotnie, iż robimy zbyt mało by walczyć ze zmianami klimatu. Debata na ten temat była niezwykle gorąca, a w niektórych przypadkach kończyła się choćby pozwami.

  1. Niemcy: CDU naciska na von der Leyen. Chodzi o Polskę

Kryzys migracyjny był kolejnym tematem, który był szeroko poruszany w Unii Europejskiej. Jednym z jej przejawów były dyskusje na temat prawa do azylu czy budowaniu ogrodzeń na granicach zewnętrznych UE. W sprawie ogrodzenia na wschodniej granicy Polski zaangażowali się również politycy niemieccy.

  1. Ursula von der Leyen jednak nie będzie szefową KE? Sprawa otrze się o sąd

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego przyszedł czas na wybór szefa Komisji Europejskiej. Ostatecznie funkcję tę objęła ponownie Ursula von der Leyen, choć nie brakowało głosów sprzeciwu wobec jej kandydatury. Do samego końca nie było wiadomo, czy uda jej się zdobyć niezbędne poparcie i czy na drodze nie staną jej problemy prawne w związku z wytoczonymi przeciwko niej sprawom sądowym.

  1. Francuski system wyborczy: Na czym polega?

Francja w tym roku zmagała się z ogromnymi problemami politycznymi. W kraju odbyły się przedterminowe wybory, a w ciągu roku funkcję premiera sprawowały cztery różne osoby. Kryzys trwa przez cały czas i nie widać perspektyw na jego szybkie zakończenie. Francuski system wyborczy jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie. Przed wyborami postanowiliśmy więc wytłumaczyć na czym on polega i jak przebiegają procesy wyborcze w jednym z największych państw Unii Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału