Nadzwyczajni szafarze Komunii św. spotkali się w niedzielę w Opolu

1 miesiąc temu

Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. mogą być w Polsce zarówno mężczyźni, jak i kobiety (ale tylko siostry zakonne). Rozdają Komunię podczas mszy św. oraz – to najważniejsze zadanie szafarzy – zanoszą ją do domu chorym.

Uczestnicy skupienia szafarzy bardzo mocno wypełnili obszerny kościół seminaryjny w Opolu. Najpierw modlili się na różańcu pod przewodnictwem diakona Jarosława Duszaka. Była też okazja do sakramentu pokuty. Następnie mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Rudolf Pierskała.

Szafarze Komunii Św. Odwiedziny chorych to także okazja do rozmowy

Z parafii w Racławiczkach przyjechali na skupienie Rafał Gondro, Tadeusz Ptaszek oraz Roman Suchy.

– Jak wielu szafarzy ,odwiedzam chorych z Komunią św. – mówi pan Rafał. – Niestety, kilkoro z nich Pan Bóg już odwołał ze świata. Więc mam ich mniej. Wiem, iż w parafii pozostało kilka osób chorych, które jesteśmy gotowi odwiedzać, ale oczywiście na siłę do żadnego domu wchodzić nie możemy. Potrzebne jest zgłoszenie rodziny chorego.

– Sporadycznie, głównie w czasie wakacji, zastępujemy ministrantów, ale to naprawdę rzadkość, bo w naszej parafii ministrantów nie brakuje – dodaje pan Tadeusz. – Pomagamy przy różnych pracach w parafii, np. przy budowie szopki przed świętami. Ale nie tylko my, szafarze. Inni na prośbę proboszcza też przychodzą.

– Propozycja, żebym został szafarzem, wyszła od księdza. Była chwila na zastanowienie – przyznaje pan Roman. – Ale zdecydowałem się w tej roli w parafii służyć i od dwóch lat to robię. To nie jest ciężar. Ale stres, żeby wszystko zrobić dobrze, pojawia się na każdej mszy św.

Waldemar Brieger oraz Paweł Pogoda pełnią posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. od 9 lat. Obaj w filialnym kościele św. Jakuba Starszego w Rzepczu w parafii Głogówek.

– To nas buduje na duchu i przez cały czas chcemy służyć w tej roli. Podczas niedzielnej mszy św. rozdajemy Komunię św. na przemian. Obaj też chodzimy do chorych – mówią.

– W kontaktach z chorymi najważniejsza jest bliskość – dodaje pan Waldemar. – Jesteśmy nie tylko po to, by się z naszymi chorymi modlić, ale też żeby ich wysłuchać, także, gdy mają potrzebę wyżalenia się, żeby porozmawiać z nimi. Nas to bardzo buduje. Wierzę, iż chorym też te rozmowy pomagają. A na to czuwanie przyjeżdżam co roku. Żeby się razem z kolegami razem pomodlić i wzajemnie się w tej posłudze podtrzymać.

– Dwie panie, do których zanoszę Ciało Pańskie, nie bardzo mogą mówić, ale to nie ma znaczenia. Jestem do dyspozycji chorych w każdą niedzielę. Msza w naszym kościele jest o 9.05 i odwiedzam ich zaraz po liturgii – mówi pan Paweł.

–. Ponieważ dojeżdżam do Rzepcza z Nowego Dworu, przyjeżdżam z żoną do kościoła samochodem, a w powrotnej drodze jedziemy do chorych. Być szafarzem to jest wyróżnienie, ale też zobowiązanie – przyznaje.

Starajcie się świecić przykładem

– Doświadczamy dzisiaj w Kościele seminaryjnym szczególnie żywego Kościoła – mówił w kazaniu bp Rudolf Pierskała. – To doświadczenie w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest dla nas bardzo ważne. Bo to jest Kościół umacniający naszą wiarę i waszą posługę. To święto zostało ustanowione 99 lat temu przez papieża Piusa XI. Ale wiara, iż Jezus jest Królem trwa od początków chrześcijaństwa. (…) Jezus jest Królem, ale jego Królestwo nie jest z tego świata. Jakie ono jest, mówi w wielkim skrócie, w siedmiu słowach, tekst dzisiejszej prefacji: królestwo prawdy i życia, światłości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju. To jest królestwo duchowe i dlatego może objąć wszystkich ludzi, którzy starają się żyć według jego wskazań. To jest też nasze zadanie. Bo jesteśmy ludźmi tego Króla, który rządzi inaczej niż królowie ziemscy. Jest cichy i pokornego serca.

– Udając się do chorych w niedzielę z Komunią św., powinniście jako szafarze przytoczyć choć jedno zdanie z Ewangelii – podkreślił biskup. – Aby Słowo Boże było przez was głoszone. Bo to słowo ma moc. Nie nasze. Zacytuję świadectwo jednego z szafarzy: „Od chwili rozpoczęcia tej posługi moje życie wiary przeszło na wyższy poziom. Zacząłem głębiej uczestniczyć we mszy św., Bóg stał mi się bliski”. Myślę, iż wielu z was mogłoby tak powiedzieć. Starajcie się świecić przykładem. Jesteście w waszych parafiach najlepszą cząstką. To wy dotykacie samego Pana Jezusa. Aby gorliwie pełnić tę posługę, korzystajcie z Eucharystii. A udzielając Komunii św. pokazujcie swoje życie jako przepełnione braterską miłością.

Po mszy św. szafarze zostali zaproszeni na posiłek oraz na wykład w auli Wydziału Teologicznego UO.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału