Nadwyżka emisji – obecne i planowane emisje gazów cieplarnianych a cele Porozumienia paryskiego

1 rok temu

Na wykresie zestawiono różne scenariusze emisji gazów cieplarnianych

  • przewidywane na podstawie dotychczas wdrożonych i zapowiedzianych polityk i rozwiązań,
  • takie, które pozwoliłyby na zatrzymanie zmiany klimatu na wybranych poziomach ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych,

oraz wskazano luki między nimi.

Oś pionowa: globalne emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka (w gigatonach ekwiwalentu dwutlenku węgla). Oś pozioma: lata.

Linia czarna: emisje gazów cieplarnianych zgodne z politykami obowiązującymi w roku 2010. Linia ciemnoniebieska: emisje gazów cieplarnianych przewidywane na podstawie obecnych polityk. Linia pomarańczowa: emisje gazów cieplarnianych w scenariuszu, w którym państwom świata udaje się zrealizować swoje dotychczasowe Krajowe Deklaracje Ograniczenia Emisji (ang. Nationally Determined Contributions, NDC). Linia czerwona: emisje gazów cieplarnianych w scenariuszu, w którym udaje się zrealizować także warunkowe deklaracje ograniczenia emisji.

Niebieski obszar pokazuje ścieżki pozwalające na ograniczenie wzrostu temperatury do 2℃ z prawdopodobieństwem ok. 66%. Cienka niebieska linia: mediana.

Żółty obszar pokazuje ścieżki pozwalające na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,8℃ z prawdopodobieństwem ok. 66%. Cienka pomarańczowa linia: mediana.

Zielony obszar pokazuje ścieżki pozwalające na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5℃ z prawdopodobieństwem 66% do roku 2100 oraz przynajmniej 33% w ciągu 100 lat. Cienka linia zielona: mediana.

Liczby w pomarańczowych i czerwonych kółkach po prawej stronie wykresu pokazują, o jaką wielkość różnią się scenariusze emisji zgodne z dotychczasowymi zobowiązaniami i scenariusze pozwalające na zatrzymanie ocieplenia klimatu na wybranym poziomie.

Źródło: Emissions Gap Report 2022.

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

Idź do oryginalnego materiału