Nadal chce chronić grunty rolne. Złożył wniosek

3 tygodni temu

Projekty uchwał, które mają chronić ziemię IV klasy w gminie Strzałkowo i zapewnić wykorzystywanie jej do celów rolniczych nie trafiły pod obrady sesji. Negatywnie zaopiniowali to zarówno radca prawny, jak i urbanista.

Projekty uchwał złożył Klub Radnych KWW Andrzeja Kasprzyka. Radni domagali się, by w planie zagospodarowania przestrzennego wykluczyć możliwość prowadzenia działalności przemysłowej na ziemiach IV klasy. Wnioskowali też, by projekty uchwał zostały poddane pod obrady na najbliższej sesji. Ta odbyła się w miniony wtorek. W porządku obrad projektów uchwał jednak nie było. Już wcześniej przedstawiciele urzędu gminy tłumaczyli, iż negatywnie zaopiniowali je zarówno radca prawny, jak i urbanista. – Urbanista w swojej opinii wskazał, iż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje podjęcia przez Radę Gminy uchwały o wytycznych i ukierunkowaniu prac w sprawie sporządzenia planu ogólnego, a podjęcie przez Radę Gminy takiej uchwały i kolejno powierzenie Wójtowi jej wykonania może przyczynić się do unieważnienia planu ogólnego na etapie oceny przez Wojewodę zgodności procedury z przepisami prawa. Opinia radcy prawnego potwierdziła stanowisko urbanisty. Żaden z przepisów stanowiących podstawę prawną projektów uchwał nie zawierał upoważnienia dla Rady Gminy do podjęcia tego rodzaju uchwał, a przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w sposób kompletny i zupełny regulują procedurę uchwalania planu ogólnego – tłumaczył urząd gminy, przypominając, iż termin składania wniosków do planu ogólnego był wyznaczony we wrześniu 2024 r. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców ogłoszony dodatkowy termin w grudniu 2024 r. W wyznaczonych terminach żaden wniosek od Radnych nie wpłynął, a każdy zainteresowany miał możliwość złożenia wniosku do procedury planistycznej – dodaje urząd.

W tej sytuacji radny Michał Blejwas na ostatniej sesji złożył wniosek o przygotowanie pisma do Wójta dotyczącego zajęcie stanowiska Rady Gminy Strzałkowo w zakresie ochrony gruntów rolnych w procedurze planu ogólnego. – Wyrażenie przez Radę Gminy swojego stanowiska w zakresie konieczności ochrony gruntów rolnych powinno nastąpić w formie pisma skierowanego do Wójta. Dokument ten powinien zawierać uwagi i oczekiwania Rady pod względem rozwiązań planistycznych, które mają najważniejsze znaczenie dla zachowania rolniczego charakteru gminy i zrównoważonego rozwoju przestrzennego – uzasadnia radny.

Michał Blejwas wydał też oświadczenie dotyczące działań w sprawie ochrony gruntów rolnych. – Przedłożone projekty uchwał zostały opracowane z mojej inicjatywy. Ich celem było wyrażenie stanowiska Rady Gminy na możliwie wczesnym etapie procedury planistycznej, szczególnie w kontekście zachowania rolniczego charakteru naszej gminy oraz ochrony gruntów przed inwestycjami o charakterze przemysłowym, w tym przed przemysłową farmą fotowoltaiczną. Po zapoznaniu się z opinią prawną dotyczącą przedłożonych projektów stwierdzono, iż zawierają one nieprawidłową podstawę prawną. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, uchwały Rady Gminy nie mogą zawierać wytycznych do planu ogólnego – rolą uchwały jest jedynie wszczęcie procedury planistycznej, natomiast treść planu ogólnego określana jest w trybie przewidzianym ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W związku z powyższym, złożyłem wniosek do Przewodniczącego Rady Gminy o przygotowanie pisma do Wójta, które zawierałoby stanowisko Rady Gminy w zakresie ochrony gruntów rolnych i zachowania rolniczego charakteru gminy. Forma pisma została zaproponowana jako alternatywa zgodna z obowiązującymi przepisami, umożliwiająca przekazanie oczekiwań Rady w ramach procedury planistycznej, bez ryzyka naruszenia zasad wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podkreślam, iż moją intencją nie jest podważanie działań Wójta, ale wspieranie ich poprzez wypracowanie rozwiązań zgodnych z przepisami prawa, a zarazem odpowiadających oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy. Tylko poprzez dialog i współpracę możemy osiągnąć kompromis pozwalający na sprawne i przejrzyste prowadzenie procesu planistycznego. Deklaruję gotowość do dalszej współpracy i pozostaję otwarty na wszelkie rozmowy i konsultacje. Liczę na to, iż w możliwie najbliższym czasie zostaną podjęte działania umożliwiające sformułowanie wspólnego stanowiska Rady Gminy w formie zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa – napisał radny.

Idź do oryginalnego materiału