Nabory wniosków o dofinansowanie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody – spotkanie z NGO

23 godzin temu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 15 stycznia po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych (NGO). Prezentacje i dyskusja skupiły się wokół naborów wniosków o dofinansowanie dotyczących edukacji ekologicznej i ochrony przyrody oraz proponowanych zmian w procesie aplikowania o dofinansowanie z programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

  • NFOŚiGW zorganizował spotkanie z NGO po ocenie wniosków w naborach z Funduszy Europejskich.
  • W spotkaniu wzięli udział: Prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak, Zastępca Prezesa Zarządu Robert Gajda, pracownicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska i NFOŚiGW oraz ponad 50 przedstawicieli NGO.
  • Przedstawiono propozycje usprawnień w aplikowaniu o środki publiczne w naborach dla organizacji pozarządowych.
  • NFOŚiGW przeprowadzi wśród NGO ankietę, która ma pomóc w dalszych działaniach.

– Spotkanie jest kolejnym z serii tematycznych wydarzeń, które umożliwiają nam dialog w konkretnym obszarze. Naszym celem jest wspólne wypracowanie rozwiązań, które uproszczą procedury w aplikowaniu o środki unijne. Widzimy potrzebę zmian po przeprowadzonych naborach i wprowadzenia usprawnień po stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zachęcamy do otwartej dyskusji, abyśmy przygotowali rozwiązania, które uproszczą procedury – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezeska Zarządu NFOŚiGW.

– Będziemy starać się jak najbardziej uprościć proces aplikacji poprzez poprawę regulaminów, uproszczenie załączników, przeprowadzenie warsztatów. To wszystko będziemy starali się zrealizować przed uruchomieniem kolejnego naboru. Zależy nam na poprawie efektywności pracy i wykorzystaniu funduszy unijnych – zapowiedział Robert Gajda, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Podczas spotkania omówione zostały wyniki zakończonych naborów wniosków ogłoszonych w ramach programów FEPW i FEnIKS w dziedzinie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Na podstawie oceny złożonych wniosków przedstawiciele NGO wskazali największe trudności w aplikacjach o dofinansowanie. Wymienili bariery związane z sięganiem po dotacje oraz zaproponowali zmiany w przyszłych programach.

Propozycje usprawnień w aplikowaniu NGO o dofinansowanie to m.in.:

  • uproszczenie dokumentacji aplikacyjnej
  • więcej możliwości i dłuższe terminy poprawy wniosków
  • poprawa komunikacji, m.in. wprowadzenie dodatkowych form kontaktu
  • intensyfikacja wsparcia
  • szkolenia i warsztaty
  • weryfikacja procedur wewnętrznych
  • rewizja kryteriów.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Idź do oryginalnego materiału