Na Pomorzu otwarto kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind! Zasila 70 tys. domów

2 lat temu
Zdjęcie: Na Pomorzu otwarto kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind! Zasila 70 tys. domów


13 października w północno-zachodniej części Polski oficjalnie otwarto kompleks pięciu farm wiatrowych Pomerania Wind. Całkowita moc parku wiatrowego wynosi 44,7 MW, a łączny koszt inwestycji wyniósł 73,15 mln EUR, czyli prawie 350 mln złotych.

Pomerania Wind

Chociaż pomimo licznych zapowiedzi wciąż czekamy na odblokowanie zasady 10H, która wstrzymuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, na Pomorzu oddano właśnie do eksploatacji zespół pięciu farm wiatrowych. Za inwestycję odpowiedzialna jest duńska firma European Energy.

Duńczycy przekonują, iż kompleks Pomerania Wind zapewni wiele korzyści dla całego regionu, w tym czystą energię dla 70 tys. gospodarstw domowych, a także korzyści z tytuły podatków, które odprowadzone będą przez 30 lat działania farm wiatrowych.

– Polska jest bardzo ciekawym krajem dla europejskiej energetyki. Ma potencjał, by stać się ważnym ośrodkiem energii odnawialnej w Europie. Chcemy być częścią tego procesu, który ma przed sobą Polska – powiedział podczas ceremonii otwarcia portfolio farm wiatrowych Jens-Peter Zink, wiceprezes European Energy.

European Energy chce ponadto przyczynić się w Polsce do rozwoju technologii Power-to-X w ramach produkcji ekologicznych paliw dzięki energii z OZE. i produkcji W tym obszarze European Energy jest jedną z wiodących firm na świecie produkujących zielony wodór i e-metanol.

Jak wskazują jednak przedstawiciele duńskiej firmy w Polsce, do rozwoju nowoczesnych i zeroemisyjnych technologii potrzebne są odpowiednie możliwości prawne.

Transformacja energetyczna Pomorza

Niestety, polski ustawodawca wciąż nie ułatwia Polsce zielonej transformacji i blokuje rozwój energetyki wiatrowej. Prezes Respect Energy wskazał nawet, iż „blokowanie wiatraków to działanie prorosyjskie”.

⛔⛔⛔"Blokowanie wiatraków to działanie prorosyjskie" mówi pytany o ustawę 10H Sebastian Jablonski, prezes respect energy podczas dyskusji o przyszłości #OZE #ustawa10h #10H #wiatraki #energetyka #wiatrowa #wiatrhttps://t.co/lS2kzVCbHV

— PSEW (@PSEW_PWEA) October 20, 2022

– Chcielibyśmy, aby naszym priorytetem było budowanie mocy odnawialnych źródeł energii, jednocześnie musimy być jednak przygotowani na nieoczekiwane i duże opodatkowanie. Oczekujemy odpowiednich ram regulacyjnych i rzetelnego ustawodawstwa od polskich decydentów, co wysłałyby adekwatne sygnały inwestorom do długoterminowej i poważnej współpracy.

Dla nas to coś więcej niż tylko biznes i na pewno nie chodzi nam tylko o energię elektryczną, ale także o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną oraz zdrowe i bezpieczne środowisko naturalne. European Energy z przyjemnością udzieli wsparcia polskiemu rządowi w rozwoju ram regulacyjnychpowiedziała Olga Sypula, country manager European Energy w Polsce.

Część turbin wiatrowych skonstruowano w Polsce, w pobliżu miasta Siemyśl.

– Wkład European Energy do budżetu gminy będzie miał znaczenie dla Siemyśla. Ważne jest dla nas utrzymanie dobrych relacji z inwestorami, ponieważ zapewniają oni środki i nowe perspektywy lokalnego rozwoju oraz wspierają ważne społecznie projekty infrastrukturalne, szkoły i dzieci na rzecz lepszej edukacjipowiedział Marek Dołkowski, Wójt Gminy Siemyśl.

Generalnym wykonawcą na budowach była firma ONDE SA

– European Energy to inwestor, z którym od lat współpracujemy w Polsce z dumą i przyjemnością, a niedawno rozpoczęliśmy naszą pierwszą wspólną inwestycję zagraniczną. Dzięki temu we wszystkich naszych projektach dla European Energy powstanie aż 40 turbin o łącznej mocy ponad 140 MW i uważam, iż to tylko wstęppowiedział Piotr Gutowski, wiceprezes ONDE SA.

Niebawem sektor energetyki wiatrowej na Pomorzu powiększy się dodatkowo o segment offshore.

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu

Na północy Polski w związku z inwestycjami w morskie farmy wiatrowe powstaną dwa duże projekty: fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu.

Baltic Power będzie największą morską farmą wiatrową, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elementy 76 nowoczesnych turbin Baltic Power produkowane będą w nowej fabryce w Szczecinie. Zanim na polskim Bałtyku staną pierwsze turbiny o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda, trafią najpierw do terminala instalacyjnego.

Fabryka zatrudni około 700 osób, a zakończenie jej budowy przewidywane jest na rok 2024. Terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu. Fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu

źródło: europeanenergy.com, zdj. główne:

Idź do oryginalnego materiału