Na jesieni ruszają kontrole. Urzędnicy mogą zabrać Wam istotną ulgę

1 tydzień temu

Jesień przynosi nie tylko zmiany w przyrodzie, ale także wzmożone kontrole. Gminy w całej Polsce rozpoczynają weryfikację, czy mieszkańcy korzystający z ulg w opłatach za śmieci faktycznie kompostują bioodpady. To odpowiedź na rosnącą popularność tego ekologicznego rozwiązania, ale także na przypadki nadużyć.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Od 2022 roku gospodarstwa domowe posiadające kompostownik mogą ubiegać się o zmniejszenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość ulgi różni się w zależności od gminy, ale często wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie od osoby. To znacząca oszczędność, która skłoniła wielu mieszkańców do zadeklarowania posiadania kompostownika.

Jednak, jak zauważa Portal Samorządowy, nie wszyscy deklarujący faktycznie kompostują bioodpady. To właśnie skłoniło gminy do przeprowadzania kontroli. Konsekwencje nieprawidłowości mogą być dotkliwe. Właściciel nieruchomości, który nie posiada kompostownika, nie kompostuje bioodpadów lub uniemożliwia przeprowadzenie kontroli, może stracić prawo do ulgi. Co więcej, utrata ulgi następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono nieprawidłowości, a gospodarstwo traci możliwość ubiegania się o nią przez kolejne pół roku.

Kontrole ruszyły już w wielu miejscowościach. W dniach 17-19 września urzędnicy będą sprawdzać kompostowniki między innymi w Grodzisku Wielkopolskim, Grąblewie, Kobylnikach, Kurowie i Słocinie. Podobne działania zaplanowano w gminach Granowo i Puszczykowo w województwie wielkopolskim. Niektóre gminy, jak Kurów w województwie lubelskim i Jawor w śląskim, rozpoczęły kontrole już na początku września.

Warto podkreślić, iż gminy nie tylko kontrolują, ale także zachęcają do kompostowania. Wiele samorządów oferuje dotacje na zakup kompostowników lub choćby rozdaje je za darmo mieszkańcom domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami. To część szerszej strategii mającej na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska i promowanie ekologicznych postaw wśród mieszkańców.

Wysokość ulg różni się znacząco między gminami. Można zaoszczędzić od kilku do choćby kilkunastu złotych na osobę, co w przypadku rodzin wielodzietnych daje już znaczącą sumę. Dla mieszkańców, którzy faktycznie kompostują bioodpady, kontrole nie powinny stanowić problemu. To raczej okazja do potwierdzenia swojego zaangażowania w ochronę środowiska i oszczędność. Jednak dla tych, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika, ale nie korzystają z niego, nadchodzące tygodnie mogą przynieść nieprzyjemne konsekwencje.

Idź do oryginalnego materiału