ŚWIAT: Na festiwalu Tomorrowland doszło do pożaru głównej sceny – ikonicznej konstrukcji, będącej centralnym punktem wydarzenia. Płomienie i gęsty dym widoczne były z dużej odległości. Organizatorzy potwierdzili, iż w incydencie nikt nie ucierpiał. Trwa ustalanie przyczyn pożaru i poszukiwanie rozwiązań umożliwiających dalszy przebieg festiwalu.
ŚWIAT: Francuzi masowo sprzeciwiają się propozycjom premiera François Bayrou dotyczącym oszczędności budżetowych. Największe kontrowersje budzi plan likwidacji dwóch dni wolnych od pracy – m.in. Poniedziałku Wielkanocnego – co popiera zaledwie 25 proc. społeczeństwa. Według sondażu Elabe, aż 68 proc. uznaje projekt budżetu za niesprawiedliwy, a 58 proc. opowiada się za wotum nieufności wobec rządu. Choć większość popiera walkę z oszustwami podatkowymi i postulaty dotyczące opodatkowania najbogatszych, to proponowane cięcia świadczeń i nowe opłaty spotykają się z wyraźnym oporem społecznym.
ŚWIAT: Budapeszt domaga się nałożenia sankcji UE na trzech ukraińskich urzędników obrony, zarzucając im odpowiedzialność za przymusowy pobór do wojska, który miał doprowadzić do śmierci Węgra z Zakarpacia. Według węgierskich władz, mężczyzna zginął po brutalnej próbie wcielenia go do armii; Kijów twierdzi, iż przyczyną śmierci był zator płucny. MSZ Węgier wezwało ambasadora Ukrainy, a premier Viktor Orbán apeluje o zdecydowaną reakcję UE. Ambasada Ukrainy w Budapeszcie odrzuca oskarżenia i deklaruje gotowość do przejrzystego śledztwa.
POLSKA: Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o podpisaniu dwóch kolejnych wniosków o uchylenie immunitetów Grzegorzowi Braunowi i Romanowi Fritzowi (Konfederacja Korony Polskiej). Sprawy dotyczą m.in. kradzieży flag Ukrainy i UE, zniszczenia wystawy LGBT+ w Sejmie oraz pomówienia organizatorów akcji „Żonkile”. Bodnar zapowiedział, iż do końca lipca do sądu trafi akt oskarżenia ws. gaszenia świec chanukowych przez Brauna w Sejmie w 2023 r. To już trzeci wniosek wobec europosła, któremu grozi odpowiedzialność za łącznie 17 przestępstw.
POLSKA: Na granicy polsko-białoruskiej doszło do ataku na funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy – napastnicy rzucali kamieniami i koktajlem Mołotowa, który eksplodował tuż przy patrolu. Nikt nie odniósł obrażeń. Do zdarzenia doszło 15 lipca wieczorem. Zatrzymano 10 cudzoziemców – obywateli Afganistanu i Erytrei. Służby alarmują o wzroście liczby nielegalnych prób przekroczenia granicy – już 17 tys. od początku roku. Rząd obarcza odpowiedzialnością władze Białorusi.
POLSKA: Rosyjskie drony zaatakowały polską fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy na Ukrainie – poinformował szef MSZ Radosław Sikorski. Według władz celem ataku była bezpośrednio fabryka, trafiona z trzech kierunków. Rannych zostały dwie osoby, w tym dwie ciężko poparzone. Firma potwierdziła, iż wznowienie produkcji potrwa co najmniej sześć miesięcy. Z 28 dronów wystrzelonych na miasto zestrzelono 18. MSZ podkreśla, iż atak był celowy. Grupa Barlinek produkuje podłogi drewniane i należy do Michała Sołowowa.
POLSKA: Minister finansów Andrzej Domański ogłosił, iż Polska będzie największym beneficjentem unijnego budżetu na lata 2028–2034, który ma wynieść 2 bln euro. W propozycji przewidziano m.in. 300 mld euro na rolnictwo i 218 mld euro na rozwój regionów. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, iż udało się obronić politykę spójności oraz autonomię samorządów. Nowy Fundusz Konkurencyjności (451 mld euro) ma wspierać inwestycje w technologie i obronność. Komisja Europejska proponuje nowe źródła dochodów, m.in. podatki od tytoniu, emisji CO2 i odpadów elektronicznych.
POLSKA: Nie żyje Joanna Kołaczkowska, artystka kabaretu Hrabi, znana z wyjątkowego talentu komediowego i scenicznej charyzmy. Zmarła w nocy z 16 na 17 lipca w otoczeniu bliskich po długiej walce z chorobą nowotworową. Informację o jej śmierci przekazała grupa Hrabi, pisząc: „Wyczerpaliśmy wszystkie dostępne formy leczenia. Wierzyliśmy w cud. Cud nie nastąpił”. Kołaczkowska była jedną z najbardziej cenionych postaci polskiej sceny kabaretowej. „Zostawiła ogromną wyrwę” – pożegnali ją przyjaciele i artyści.
POLSKA: Trwa ogólnopolska ankieta dotycząca skutków suszy – dane zebrane posłużą do aktualizacji Planu przeciwdziałania skutkom suszy. Celem jest ocena skali problemu na poziomie lokalnym, identyfikacja działań zaradczych i potrzeb w zakresie retencji wody. Ankieta skierowana jest do mieszkańców i specjalistów mających wiedzę o konkretnej gminie. Inicjatywa odbywa się pod hasłem „Stop suszy! Start retencji”.
ŚLĄSKIE: Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak poinformował, iż pożar hali w Siemianowicach Śląskich, jak każdy tego typu incydent, zostanie przeanalizowany pod kątem możliwego aktu dywersji. Zaapelował jednak o niewyciąganie pochopnych wniosków.
ŚLĄSKIE: Spółka Empol odniosła się do ekspertyzy ws. uciążliwości odorowych, informując Urząd MIasta Racibórz o wdrażanych działaniach ograniczających emisję zapachów. Wśród nich wymieniono m.in. wymianę złoża biofiltra na bardziej wydajne, skrócenie czasu obsługi odpadów, zastosowanie preparatów dezodoryzujących i zakup kurtyn antyodorowych. Zapowiedziano też modernizację instalacji, w tym hermetyzację i przebudowę wentylacji. Firma przyznaje, iż całkowite wyeliminowanie zapachów nie jest możliwe. Urząd deklaruje dalsze działania i stały kontakt ze Spółką w celu zminimalizowania uciążliwości dla mieszkańców.
ŚLĄSKIE: Katowice zajęły 3. miejsce w kategorii dużych miast w ogólnopolskiej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Mieszkańcy przejechali łącznie ponad 149 tys. km, bijąc zeszłoroczny wynik o 15 tys. km. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie, urzędnicy, firmy i grupy rowerowe – najlepszą z nich zostały ponownie „Dziki na rowerach”. Liderem indywidualnym został emerytowany górnik Mirosław Śliwiński. W całym kraju udział wzięło 92 tys. uczestników z 56 miast i 144 gmin, pokonując łącznie ponad 19 mln km. Nagrody wręczono podczas gali w Bydgoszczy.