
Gości witała także Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum w Ciechanowcu.
– Bardzo dziękuję za ciepłe słowa pod naszym adresem i dziękuję, iż mamy zaszczyt goszczenia Państwa. Z perspektywy 22 lat. kierowania placówką mogłabym wskazywać różne okresy i etapy, także co do finansowania. Decyduje jednak długa i konsekwentna praca. Chętnie dzielimy się doświadczeniami i zapraszamy – podkreślała Dorota Łapiak.
Uczestnikom spotkania obszernie przedstawiła przebieg inwestycji, z której muzeum w Ciechanowcu jest szczególnie dumne. Od 2015 do 2022 roku powstawał w tej placówce Centralny Magazyn Zbiorów, który jest jedną najnowocześniejszych w kraju konstrukcji tego rodzaju. Kosztował łącznie 34 miliony, a – jak podkreślała Dorota Łapiak – kluczem było pozyskiwanie pieniędzy, głównie ze źródeł ministerialnych i samorządu województwa oraz podzielenie przedsięwzięcia na etapy i wybór „segmentowej” technologii, która pozwoliła kończyć kolejne części obiektu w miarę pozyskiwania funduszy. w tej chwili w profesjonalnych warunkach (m. in. w stałej temperaturze i wilgotności powietrza, bez zanieczyszczeń) są tam przechowywane zbiory muzeum: eksponaty z metalu, drewna, tworzyw, tkaniny, obrazy, rzeźby. Nie brakuje miejsca na pracownie konserwatorskie i część wystawienniczą z najwspanialszą w kraju kolekcją ciągników i lokomobil.
O swojej placówce opowiadał także dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar F. Wilczewski.
W dalszej części spotkania odbyło się zwiedzanie Centralnego Magazynu Zbiorów. Jacek Piorunek i wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem rozmachu i jakości tego rozwiązania. Członek zarządu województwa zapowiedział zaproszenie tam niedługo radnych sejmiku z komisji kultury.
Tekst i fot. Maciej Gryguc
Źródło: Urząd Marszałkowski