MSZ wydało komunikat dotyczący incydentu w Gazie nie wskazując Izraela jako odpowiedzialnego za śmierć Polaka

9 miesięcy temu

W oficjalnym oświadczeniu MSZ RP wyrażono najszczersze współczucie rodzinie polskiego wolontariusza i potępiono brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony cywilów. Jednak brak było krytyki działań strony izraelskiej czy wzmianki o świadomym zaatakowaniu konwoju z pomocą humanitarną.

Na platformie X pojawił się komentarz, który zwrócił uwagę na brak wspomnienia o tym, iż Polak zginął w wyniku ataku przeprowadzonego przez Siły Obrony Izraela na cywilny konwój. Dodatkowo, minister Radosław Sikorski zaznaczył, iż poprosił ambasadora Izraela o wyjaśnienia, ale nie skierował od razu żądania wyjaśnień do władz Izraela.

Po późniejszym kontakcie ministra Sikorskiego z szefem izraelskiego MSZ, Ministerstwo poinformowało o wzywaniu Izraela do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ataku, jednak również w tym komunikacie nie pojawiła się krytyka działań Izraela.

Część internautów zwróciła uwagę, iż MSZ w komunikacie pominęło fakt, iż Polak zginął w wyniku ataku, przeprowadzonego przez Siły Obrony Izraela na cywilny konwój. Nie znalazło się tam też żadne potępienie, ani choćby krytyka działań strony izraelskiej. Co więcej, serwis X zdecydował się dodać kontekst wyjaśniający do wpisu MSZ.

Ależ wstyd. Żeby Twitter musiał dodawać „kontekst” do oświadczenia MSZ. Jak do fake newsów i innych wprowadzających w błąd tekstów. pic.twitter.com/CBC4nDXBEs

— Wojciech Szewko (@wszewko) April 2, 2024

W komentarzach Sikorskiemu wytknięto, iż w przeciwieństwie do premiera Australii czy szefa brytyjskiej dyplomacji nie zwrócił się od razu do władz Izraela z żądaniem wyjaśnień i pilnego przeprowadzenia dochodzenia.

Premier Australii potrafił dziś wystąpić przed kamerami, wezwać ambasadora Izraela i zażądać pełnego rozliczenia śmierci Australijki w wyniku ataku Izraela na konwój humanitarny.

W sprawie śmierci Polaka polski premier milczy, a MSZ i prezydent starają się Izraela nie obrazić.

— Stanisław Tyszka (@styszka) April 2, 2024

Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił incydent mianem „tragicznego przypadku” i zapewnił, iż zostanie on gruntownie zbadany, aby uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości.

Warto zaznaczyć, iż incydent ten wywołał duże poruszenie w sieci, a organizacja World Central Kitchen zawiesiła swoją działalność w Strefie Gazy po śmierci swoich pracowników.

Tymczasem, śledztwo w sprawie prowadzi polska prokuratura, która traktuje ten wypadek w kategorii kryminalnej.

Ostatecznie, MSZ RP w pełnym komunikacie podało, iż minister Sikorski podkreślił potrzebę przeprowadzenia bezstronnego śledztwa, a minister Katz zapewnił, iż izraelskie śledztwo będzie miało charakter niezależny i ma na celu zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości.

W tym komunikacie również nie ma wzmianki o jakiejkolwiek krytyce działań Izraela i faktu świadomego zaatakowania konwoju z pomocą humanitarną.

Min. @sikorskiradek w rozmowie z min. SZ @Israel_katz wezwał do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w którym zginął obywatel .

Minister podkreślił, iż wszyscy Polacy są zszokowani śmiercią siedmiu członków @WCKitchen.

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) April 2, 2024

W pełnym komunikacie zamieszczonym na stronach MSZ czytamy, iż podczas rozmowy „minister Sikorski podkreślił, iż Polska jest zszokowana ostrzałem i śmiercią siedmiu członków organizacji humanitarnej w Gazie, którzy nieśli pomoc innym ludziom”. Zaznaczył też, iż śledztwo w tej sprawie prowadzi polska prokuratura, a wypadek powinien być rozpatrywany w kategorii kryminalnej.

„W odpowiedzi usłyszał ze strony ministra Katza zapewnienie, iż izraelskie śledztwo „będzie miało charakter niezależny”” – informuje MSZ. „Minister Israel Katz złożył kondolencje polskiemu rządowi, narodowi i rodzinie polskiego wolontariusza zabitego w ataku i zapowiedział, iż dochodzenie pozwoli zapobiec tego rodzaju wypadkom w przyszłości. Zapewniał, iż rządowi Izraela w czasie trwającego konfliktu zależy na bezpieczeństwie ludności cywilnej oraz pracowników misji humanitarnych. Zaznaczył, iż celem władz Izraela jest wyeliminowanie Hamasu, który stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej” – czytamy.

Podano też, iż Sikorski „zaznaczył, iż dla wiarygodności działań Izraela i przyszłości pokoju na Bliskim Wschodzie konieczne jest, aby obecnej akcji militarnej w Gazie towarzyszył proces polityczny i przedstawienie propozycji dla narodu palestyńskiego”.

Ignacy Michałowski

Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka. Kontakt z redakcją: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału