Naukowcy z politechniki w Zurichu oszacowali, iż wzrost temperatury o 3 st. C sprawi, iż globalny PKB spadnie co najmniej o 10 procent – z najgorszymi skutkami w krajach słabiej rozwiniętych. Poza kijem jest jednak także marchewka: jeżeli uda nam się ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. C koszty ekonomiczne zmian klimatu możemy zmniejszyć o dwie trzecie.
W swoim badaniu ekipa z ETH Zurych podeszła w pionierski, szerzy niż dotychczas sposób. Szacunki dotyczące wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę bazujące na skutkach rocznych zmian temperatury uzupełniła o dodatkowe skutki coraz większej chwiejności pogody określanej mianem Weather Whiplash (patrz rozdział Kryzys Klimatyczny: Czasem słońce, czasem deszcz). „Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż cieplejsze lata wiążą się również ze zmianami opadów i zmienności temperatur, okazuje się, iż szacowany wpływ sytuacji ekstremalnych jest gorszy niż wcześniej sądzono. Dlatego pominięcie zmienności i skrajności grozi niedoszacowaniem szkód spowodowanych zmianami temperatury.” – wyjaśnia doktorant i ekonomista Paul Waidelich.
Globalne ocieplenie o 3 st. C zwiększa również ryzyko ekstremalnych opadów deszczu na całym świecie, co zmniejsza globalny PKB średnio o 0,2 procent – przy obecnej wielkości globalnej gospodarki równałoby się to 200 miliardom dolarów. Znacznie większe znaczenie mają jednak wysokie temperatury. „Wyższe temperatury mogą wydawać się korzystne dla chłodniejszych krajów, takich jak Kanada, ale jak widzieliśmy w 2021 roku, przynoszą one również znacznie poważniejsze fale upałów, które szkodzą gospodarce”, wyjaśnia Fulden Batibeniz, doktor habilitowany w ETH Zurich i na Uniwersytecie w Bernie.
Dokonując wyliczeń naukowcy wykorzystali prognozy z 33 globalnych modeli klimatycznych. Zastrzegają jednak, iż istnieje spora niepewność dotycząca przede wszystkim efektów społeczno-ekonomicznych: jak długo utrzymują się skutki i jak dobrze społeczeństwo może się dostosować. Lepiej zrozumiane musi być także to, w jaki będą ewoluować będą opady deszczu i ekstremalne warunki klimatyczne. Ponieważ badanie nie obejmuje skutków pozaekonomicznych, susz, wzrostu poziomu morza i punktów krytycznych dla klimatu, autorzy przekonują, iż całkowity koszt zmian klimatu jest prawdopodobnie znacznie wyższy.
/Fot: U.S. Department of Agriculture//