Mocna debata prezydencka. Kamala Harris wspomniała o Putinie i Polsce

1 tydzień temu
Zdjęcie: Donald Trump i Kamala Harris na debacie prezydenckiej. 2024-09-10 Źródło: PAP/EPA / DEMETRIUS FREEMAN / POOL


Podczas debaty prezydenckiej w USA Donald Trump i Kamala Harris zostali zapytani o wojnę Rosji z Ukrainą.


Kandydaci na prezydenta USA debatowali w Filadelfii w stanie Pensylwania. Wydarzenie zorganizowała stacja ABC News. Wśród poruszonych zagadnień były m.in.: gospodarka, zagrożenie nielegalną imigracją i bezpieczeństwo granic, aborcja, dostęp do broni, służba zdrowia, wartości, polityka międzynarodowa USA, interes Stanów w kontekście wojny na Ukrainie, wojna Izraela z Hamasem czy kwestia wycofania wojsk z Afganistanu.


Trump: Chcę, żeby wojna Rosji z Ukrainą się skończyła


Pytany o wojnę na Ukrainie kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donald Trump powtórzył wielokrotnie przedstawiane stanowisko, iż chce, aby wojna wreszcie się skończyła, a ludzie przestali ginąć. Polityk zwrócił uwagę na gigantyczne straty ludzkie konfliktu, o których niezbyt często wspominają mainstreamowe media. – Chcę ratować bezsensownie odbierane życia, ludzi zabijanych milionami – zaznaczył Trump.


Prowadzący David Muir nie dawał za wygraną i dopytywał Trumpa, czy chce, aby Ukraina wygrała wojnę. – Aby wyjaśnić pytanie, czy uważasz, iż w najlepszym interesie USA leży wygranie tej wojny przez Ukrainę? Tak czy nie? – powiedział.


– Myślę, iż w najlepszym interesie USA jest zakończenie tej wojny. I po prostu trzeba to zrobić. Negocjować umowę – odpowiedział Trump.


Trump skrytykował sposób, w jaki prezydent Joe Biden prowadził politykę wobec wojny ukraińsko-rosyjskiej i ponownie ostrzegał przed scenariuszem III wojny światowej.


Kamala Harris: Gdyby nie USA Putin patrzyłby w stronę Polski


Harris rozprawiała o swoich spotkaniach z Wołodymyrem Zełenskim, a także nawiązała do Polski. – Zrozum, dlaczego europejscy sojusznicy i nasi sojusznicy z NATO są tak wdzięczni, iż nie jest pan już prezydentem, i iż rozumiemy znaczenie największego sojuszu wojskowego, jaki kiedykolwiek znał świat, czyli NATO – mówiła z kolei Harris.


– W przeciwnym razie [prezydent Rosji Władimir] Putin siedziałby w Kijowie z oczami zwróconymi na resztę Europy, zaczynając od Polski. I dlaczego nie powiesz 800 000 polskim Amerykanom tutaj w Pensylwanii, jak gwałtownie byś się poddał, dla przysługi i tego, co uważasz za przyjaźń z tym, co jest znane jako dyktator, który zjadłby cię na lunch – powiedziała.


Trump powtórzył, iż gdyby był prezydentem Putin w żadnym wypadku nie odważyłby się uderzyć na Ukrainę z obawy przed reakcją USA.


Zasady debaty


Debata odbyła się bez udziału publiczności i trwała 90 minut. Kandydaci nie mieli możliwości zadawania sobie pytań wzajemnie, używania rekwizytów i korzystania z wcześniej przygotowanych notatek. Na odpowiedzi na pytania prowadzących Trump i Harris mieli dwie minuty. Dwie minuty przysługiwały także na repliki i jedna na wyjaśnienia lub odpowiedzi. Mikrofony kandydatów były aktywne tylko dla osoby w danym momencie mówiącej.


Kamala Harris nie wygrała prawyborów w Partii Demokratycznej, ale została nominowana na kandydatkę przez establishment ugrupowania niedługo po ogłoszeniu decyzji o rezygnacji ze startu przez Joe Bidena 21 lipca. Wybory na prezydenta USA odbędą się 5 listopada.


Czytaj też:Zakończenie wojny i utrzymanie pokoju. Pompeo przedstawia "plan Trumpa"Czytaj też:W ten sposób Trump doprowadzi do zakończenia wojny? Szewko: Bardzo prawdopodobny scenariusz
Idź do oryginalnego materiału