Mobilne instalacje przedstawiające ludzkie płuca po raz kolejny ruszają w Polskę. To już 6. edycja kampanii antysmogowej Polskiego Alarmu Smogowego.
W tym sezonie grzewczym mobilne płuca trafią aż do 10 województw i 29 miejscowości. W każdej z nich będą mierzyć jakość powietrza i pokazywać czym oddychają mieszkańcy. To wyjątkowa kampania, ponieważ po raz pierwszy płuca trafiają do gmin na prośbę ich przedstawicieli.
W miejscowościach tych najczęściej nie jest prowadzony pomiar jakości powietrza. Płuca trafią m. in. do zasmogowanej Nowej Rudy czy położonej na Podlasiu Hajnówki. Dwumetrowy model płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii.
– W tym sezonie grzewczym będziemy pokazywać i edukować w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza wpływa na na zdrowie dzieci – mówi Magdalena Cygan, koordynatorka kampanii.
Dzieci są szczególnie wrażliwe na unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje.
– Dzieci w okresie niemowlęcym, wczesnoszkolnym i przedszkolnym są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog – Występują u nich częstsze infekcje układu oddechowego, alergie, astma oskrzelowa. Smog wpływa także na rozwój ogólny dzieci oraz na rozwój centralnego układu nerwowego, co przejawia się gorszymi wynikami w nauce – podkreśla naukowiec.
Po raz pierwszy kampania mobilnych płuc pojawi się w przestrzeni wirtualnej dzięki Tech To The Rescue, organizatorowi Hackathonu. Zwycięzca tej rywalizacji, zespół z firmy Brainhub, stworzył internetowe narzędzie „Wirtualne płuca”.
Polski Alarm Smogowy to działająca od 2015 roku instytucja, zrzeszająca podmioty dbające o jakość powietrza. Do ich głównych zadań należą uchwalanie uchwał antysmogowych, edukacja w zakresie zanieczyszczeń środowiska i prowadzenie akcji zachęcających do wymiany pieców węglowych na ekologiczne.
Oprac. Polski Alarm Smogowy