Episkopat USA włącza się w ekologiczny projekt Franciszka. Chce promować bezmięsne piątki – dla przyrody

2 godzin temu

Liberalny „National Catholic Reporter” donosi, iż amerykański episkopat zajął się kluczową dla papieża Franciszka encykliką „Laudato si”. W 2025 r. przypada dziesiąta rocznica jej opublikowania i z tego powodu biskupi będą namawiać wiernych do spędzania niedzieli na łonie natury oraz praktykowania całorocznych bezmięsnych piątków „dla dobra duszy i planety”.

Podczas dorocznej listopadowej sesji episkopatu USA rozmawiano o tym, w jaki sposób Kościół katolicki w Ameryce mógłby uczcić nadchodzącą 10. rocznicę wydania encykliki ekologicznej papieża Franciszka: „Laudato si”.

„36-minutowa sesja w Baltimore była godna uwagi nie tylko ze względu na to, co zaproponowano, ale także dlatego, iż w ogóle się odbyła” – zaznacza „National Catholic Reporter” . Po raz pierwszy od listopada 2015 r. biskupi umieścili „Laudato si’ w publicznym porządku swoich zgromadzeń.

Dziewięć lat temu odbyła się jedynie krótka prezentacja encykliki, kilka miesięcy po jej ogłoszeniu, w następstwie pierwszej i jak dotychczas jedynej wizyty Franciszka w Stanach Zjednoczonych. Wówczas rozmawiano o tym, w jakim stopniu tematyka encykliki społecznej pokrywała się z pracami organizacji episkopatu świadczącej pomoc rozwojową zagranicą.

Od tego czasu episkopat spotykał się z krytyką, iż „ignoruje centralny filar pontyfikatu Franciszka – troskę o środowisko – w czasie nasilających się katastrofalnych skutków zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka”.

Tymczasem środowiska liberalne oczekiwały zaangażowania biskupów amerykańskich w tę sprawę ze względu na najważniejsze znaczenie USA jako głównego emitenta tak zwanych gazów cieplarnianych na świecie.

„NCR” przytoczył sondaż Georgetown University, z którego wynika, iż jedna trzecia amerykańskich katolików jest świadoma istnienia „Laudato si’”, około 40% ankietowanych uważa, iż ​​Konferencja Episkopatu i diecezje robią zbyt mało, by zaradzić zmianom klimatycznym; z kolei ok. połowa twierdzi, iż episkopat jest wystarczająco zaangażowany w te kwestie. Medium dodaje, iż biskupi amerykańscy milczą w sprawie wycofywania paliw kopalnych na świecie, podczas gdy dziewięć innych konferencji biskupów krajowych i regionalnych na całym świecie zaangażowało się choćby bezpośrednio, wycofując paliwa kopalne ze swoich parafii np. biskupi irlandzcy. Biskupi filipińscy zabronili przyjmowania datków od przemysłu paliw kopalnych.

13 listopada br. bp Borys Gudziak, szef komitetu biskupów ds. sprawiedliwości społecznej i rozwoju człowieka naciskał na większą troskę o stworzenie i włączenie „Laudato si’ w podstawową misję, jaką jest ewangelizacja”, zwłaszcza wśród młodzieży. Biskupi zastanawiali się nad sposobami uczczenia opublikowania encykliki papieża Franciszka. Padły pomysły, by eksponować kwestię spędzania niedzieli na łonie natury, w tym, by Msze św. częściej odbywały się na świeżym powietrzu w celu kontemplacji „tajemnicy obecności Boga w sakramentach i stworzeniu”.

Ponadto zasugerowano powrót do piątkowej wstrzemięźliwości od mięsa, nie tylko w okresie Wielkiego Postu, ale przez cały rok. Biskupi amerykańscy znieśli ten wymóg w 1966 roku. w tej chwili chcą zachęcać do postu, by ograniczyć emisje od spożycia mięsa, które mają odpowiadać emisjom 7 milionów samochodów rocznie. Wstrzemięźliwość miałaby także przyczynić się do oszczędności wody, wystarczającej do napełnienia 8 milionów basenów o wymiarach olimpijskich.

Powrót do piątkowej abstynencji byłby dobry dla duszy i planety – przekonywał bp Gudziak, tłumacząc, iż dzięki wstrzemięźliwości od mięsa można byłoby okazać szacunek dla Bożego stworzenia.

Do chwili obecnej 27 ze 195 diecezji w USA przystąpiło do Platformy Akcji Laudato si’, obliczonej na lata inicjatywy watykańskiej popieranej przez Franciszka, która zawiera wytyczne dla instytucji katolickich dotyczące między innymi dekarbonizacji parafii. Prym w tym zakresie wiodą diecezje takie jak: Atlanta, Davenport i San Diego, które zainstalowały panele słoneczne, podjęły modernizację w zakresie efektywności energetycznej i zorganizowały „Zieloną Mszę”.

Diecezja San Diego jako pierwsza w USA zbyła swoje udziały finansowe w przemyśle paliw kopalnych. Podczas lutowego spotkania w San Diego, w którym wzięło udział około 80 biskupów, teologów i przywódców katolickich, uznano także, iż Konferencja Episkopatu powinna uczynić kwestię środowiska najważniejszym zagadnieniem dla Kościoła. Niektórzy biskupi wprost nawiązują do eko-teologii wyzwolenia Leonardo Boffa.

Źródło: ncronline.org

AS

Idź do oryginalnego materiału