Radio ZET poinformowało, iż w jednej z sekcji Sądu Apelacyjnego w Gdańsku potwierdzono występowanie mobbingu. Szczegóły ustaleń komisji powołanej do zbadania sprawy zostały opisane przez stację radiową.
Mobbing miał miejsce w Słupsku, gdzie działa Sekcja Wsparcia Systemów Centralnych, będąca częścią Oddziału Informatycznego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Zatrudnione tam osoby zajmują się żmudną pracą, taką jak transkrypcja rozpraw sądowych oraz anonimizacja treści orzeczeń sądowych i ich uzasadnień przeznaczonych do publikacji.
Według informacji przekazanych przez stację radiową, przez wiele lat kierownictwo nad słupską sekcją sprawowały dwie kobiety, które były prywatnie przyjaciółkami. Ich niedawno zatrudnieni podwładni przyznają, iż proceder mobbingowy rozpoczął się około 2015 roku. Sprawę zgłoszono nowemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w 2023 roku, który powołał komisję do zbadania, czy takie działania miały miejsce.
Komisja: uporczywe i długotrwałe nękanie pracowników sekcji
Według ustaleń przeprowadzonych przez Radio ZET, w listopadzie 2023 roku komisja operująca w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku zakończyła swoje badania i wyraźnie stwierdziła wystąpienie przypadków mobbingu.
W podsumowaniu protokołu komisji zaznaczono, iż jednomyślnie uznano, iż zarówno kierownik sekcji, jak i jej zastępca dopuścili się mobbingu wobec pracowników sekcji poprzez systematyczne i długotrwałe nękanie, zastraszanie oraz izolowanie, co skutkowało upokorzeniem, ośmieszeniem, a choćby obrażaniem pracowników oraz ich wykluczeniem z zespołu, włącznie z sytuacją osób, które już nie pracują. Wskazano również na szczególnie trudną sytuację grupy transkrybentów oraz na powszechny klimat strachu, upokorzenia i niechęci do pracy, który miał wpływ na zdrowie psychiczne pracowników, powodując poważne konsekwencje zdrowotne, lęki oraz panikę przed rozpoczęciem kolejnego dnia pracy. W rezultacie wielu z nich doświadczyło dodatkowych szkód osobistych.
Straciły stanowiska kierownicze, ale przez cały czas pracują w sądzie
W wyniku oskarżeń o stosowanie mobbingu, kobiety zajmujące stanowiska kierownicze zostały pozbawione tych funkcji. Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, poinformował Radio ZET, iż osoby, którym udowodniono stosowanie praktyk mobbingowych, przez cały czas pracują w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, jednakże ich miejsce pracy zostało przeniesione do budynku Sądu Okręgowego w Słupsku. Jednocześnie zaprzeczył on informacjom sugerującym, iż pracują one bezpośrednio obok osób, wobec których stosowano praktyki mobbingowe. Terlecki podkreślił, iż zgodnie z zaleceniem komisji antymobbingowej, osoby te nie będą już kierować zespołami ludzkimi, co zostało zrealizowane.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]