“Nasze działania dają konkretne rezultaty! W drugim półroczu 2024 zanotowaliśmy spadek do poziomu 60 proc. eksportu drewna do Chin, względem pierwszego półrocza. Ponad 100 tysięcy ton drewna opałowego i surowego mniej wyjechało z Polski na rynek chiński w porównaniu z pierwszym półroczem 2024. Kontrakty z pierwszego półrocza tego roku są konsekwencją podpisanych przez naszych poprzedników kontraktów pod sam koniec rządów jesienią 2023” – napisała w serwisie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Redukcja eksportu
W pierwszym półroczu 2024 zgłoszenia celne drewna opałowego i surowego z przeznaczeniem na transport do Chin obejmowały towar o wadze 279 tysięcy ton. W drugim półroczy 2024 ta liczba spadała do 171 tysięcy ton.
Pakiet dla Przemysłu Drzewnego
Działania na rzecz ograniczenia eksportu drewna z polskich lasów były podjęte przez ministerstwo i Lasy Państwowe w związku z ogłoszonym na wiosnę przez Minister Klimatu i Środowiska “Pakietem dla Przemysłu Drzewnego”. Jego elementem są nowe zasady sprzedaży drewna w PGL LP. Ważnym elementem nowych zasad sprzedaży drewna jest m.in. “Proklimatyczna lokalność”. To premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2, w czasie nieracjonalnego transportu. Nowe rozwiązanie zachęca do przerobu drewna w Polsce np. na meble.
Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmiany zasad opracowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych we współpracy z przedstawicielami nabywców drewna, w tym przemysłu drzewnego.