MKIŚ chce wydłużyć nabór oświadczeń ws. ceny maksymalnej

enerad.pl 4 godzin temu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wydłużyć termin składania oświadczeń

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wydłużeniem terminu składania oświadczeń przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które skorzystały z mechanizmu tzw. ceny maksymalnej na prąd. w tej chwili obowiązujący termin mija 28 lutego 2025 r., ale resort klimatu planuje jego przedłużenie.

Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców, którzy obawiają się, iż nie zdążą złożyć wniosku w terminie. Będziemy proponować przedłużenie tego terminu do połowy roku – poinformowała na portalu X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Ministerstwo otrzymało sygnały, iż dotrzymanie obecnego terminu może być trudne dla wielu firm, dlatego w nadchodzącym tygodniu ma zostać zaproponowane rozwiązanie pozwalające na wydłużenie czasu w składanie informacji o udzielonej pomocy publicznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z obniżonych stawek za energię elektryczną, muszą złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. Brak złożenia dokumentu może skutkować koniecznością zwrotu wsparcia. Mechanizm cen maksymalnych ustalił, iż dla MŚP cena energii w drugiej połowie 2024 roku nie przekraczała 693 zł/MWh.

Dlaczego przedsiębiorcy muszą składać oświadczenia?

Oświadczenie dotyczące ceny maksymalnej to formalność wymagana przez Ustawę o bonie energetycznym oraz przepisy regulujące zamrożenie cen prądu, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Zastosowanie niższych stawek na energię w drugiej połowie 2024 roku traktowane jest jako forma pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

Firmy, które nie złożą dokumentu do 28 lutego 2025 roku (lub nowego, przedłużonego terminu, jeżeli zmiana wejdzie w życie), stracą prawo do skorzystania z ceny maksymalnej za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku. Oznacza to, iż sprzedawca energii będzie miał obowiązek:

  • Doliczyć różnicę między ceną maksymalną a standardową ceną umowną,
  • Naliczyć ustawowe odsetki od tej różnicy,
  • Skorygować faktury, co może prowadzić do dużych dopłat do rachunków za prąd.

Więcej na temat oświadczeniach o cenach prądu: Prowadzisz firmę? Brak tego dokumentu do 28 lutego oznacza wyższe rachunki za prąd!

Idź do oryginalnego materiału