Minister finansów zapowiada: tego podatku nie będzie od stycznia

2 godzin temu

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM plany rządu dotyczące zmian w systemie podatkowym i składkowym. Jest zapowiedź likwidacji jednego z podatków.

Fot. Shutterstock

  • Ministerstwo Finansów pracuje nad zniesieniem obowiązku opłacania składki od sprzedaży środków trwałych, w tym nieruchomości, ziemi i samochodów. Zmiana ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Minister Domański podkreślił, iż projekt został już wpisany do wykazu prac rządu.
  • Choć w budżecie na 2025 rok nie przewidziano środków na podwyżkę zasiłku pogrzebowego, minister spodziewa się, iż podwyżka nastąpi w 2026 roku.
  • Zdaniem ministra, stopy procentowe w Polsce są w tej chwili jednymi z najwyższych w Europie. Analitycy bankowi oczekują obniżki stóp przez RPP o 100-150 punktów bazowych. Minister przewiduje niewielki wzrost inflacji do około 5% do końca roku, po czym ma nastąpić proces dezinflacji.
  • Domański zaznacza, iż tegoroczna podwyżka dla sfery budżetowej na poziomie 20% była wyjątkowo wysoka i w najbliższym czasie nie należy spodziewać się równie dużego wzrostu płac. Rząd będzie jednak dążył do istotnego wzrostu pensji dla policji i innych służb.
  • Minister jest optymistyczny co do wzrostu gospodarczego Polski, przewidując, iż w przyszłym roku może on sięgnąć 4%. Wzrost ten ma być napędzany między innymi przez zwiększoną konsumpcję wynikającą z podwyżek płac w sferze budżetowej.
  • Inwestycje w energetykęDomański podkreśla plany zwiększenia udziału energii odnawialnej i jądrowej w polskim systemie energetycznym. Rząd zamierza stworzyć narzędzia umożliwiające finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii przez sektor prywatny, w tym poprzez giełdę.
  • Minister zapewnił, iż w tej chwili nie są prowadzone prace nad wprowadzeniem Polski do strefy euro, wskazując na potencjalne wady przyjęcia wspólnej waluty.

Rząd planuje wprowadzić istotne zmiany mające na celu odciążenie przedsiębiorców i stymulację wzrostu gospodarczego, jednocześnie skupiając się na inwestycjach w najważniejsze sektory gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału