Miliarderzy odwracają się od Donalda Trumpa „Pęknięcia w obozie cheerleaderów”

news.5v.pl 1 tydzień temu

Krytyczne uwagi na temat decyzji prezydenta o nałożeniu rekordowych ceł na towary importowane, na jakie pozwalają sobie od kilku dni miliarderzy, prezesi korporacji, funduszy i banków, a choćby niektórzy republikańscy senatorzy, to „pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. A wojna handlowa, jaką rozpętał, może pozostawić prezydentowi „trwałe polityczne blizny” — wskazuje waszyngtoński dziennik.

„Washington Post” przypomina, iż wszyscy ci wpływowi zwolennicy prezydenta przyzwalali jak dotąd bezkrytycznie i w milczeniu na zwalnianie pracowników administracji federalnej, masowe deportowanie imigrantów czy nadwerężanie międzynarodowych sojuszy USA. Ale teraz cła „zaczynają alienować korporacyjnych tytanów”.

Zaczyna być widoczna pewna utrata poparcia dla Trumpa w „korporacyjnej Ameryce, w miarę jak menedżerowie (…) pośpiesznie zaczynają obliczać wpływ taryf na ich portfolio i łańcuch dostaw” — relacjonuje „WP”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruchy Donalda Trumpa wywołują niepokój w USA

Jeden z najbardziej wpływowych i sławnych prezesów na Wall Street, Jamie Dimon, szef banku JPMorgan Chase, który jeszcze niedawno bagatelizował ryzyko związane z polityką celną prezydenta, opublikował w poniedziałek notę do udziałowców, ostrzegając ich, iż „niedawne cła najprawdopodobniej zwiększą inflację i skłaniają wielu (ekspertów) do przewidywania ewentualnej recesji”.

Dyrektor wykonawczy koncernu farmaceutycznego Eli, Lilly David Ricks, również do niedawna aprobujący politykę Trumpa, powiedział 4 kwietnia, iż wprowadzenie drastycznych ceł będzie kosztowne dla amerykańskich firm i zmusi je prawdopodobnie do ograniczenia wydatków na badania i rozwój oraz likwidowania miejsc pracy. choćby Elon Musk ogłosił, iż między Europą i Ameryką powinna zaistnieć „sytuacja zero taryf” i zaczął atakować Petera Navarro, doradcę handlowego prezydenta, który w Białym Domu jest głównym zwolennikiem ceł.

„Najwyższe amerykańskie cła handlowe od 1909 r.”

W artykule redakcyjnym „WP” podkreśla, iż Trump „zamraża gospodarkę USA (…), a szkody, jakie jej wyrządza rosną z każdym dniem, w którym utrzymuje obrany kurs”.

„Bez przyzwolenia Kongresu (czego wymaga konstytucja), Trump nakłada najwyższe amerykańskie cła handlowe od 1909 r.” — przypomina redakcja.

Na Wall Street traderzy są tak przerażeni, jak wtedy, gdy w 2008 r. wybuchł kryzys finansowy. Małe firmy, które nie będą w stanie udźwignąć wzrostu kosztów wywołanych cłami, zaczną być niewypłacalne. A ponadto taryfy handlowe grożą przerywaniem łańcuchów dostaw, co może choćby doprowadzić do braków pewnych towarów — wyjaśnił „WP”.

Idź do oryginalnego materiału