Microsoft ma dziewięć miesięcy na powstrzymanie eskalacji kolejnej batalii antymonopolowej

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Microsoft osiągnął porozumienie z grupą branżową wspieraną przez europejskich dostawców infrastruktury chmurowej, łagodząc batalię antymonopolową, która mogła wciągnąć ją na lata i skutkować grzywnami. Ale jeżeli Microsoft nie dotrzyma swojej części umowy w ciągu następnych dziewięciu miesięcy, grupa obiecała wznowić skargę antymonopolową do Komisji Europejskiej.

Grupa Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE) zgodziła się wycofać swoje Skarga do Komisji Europejskiej z 2022 r.w którym oskarżono firmę Microsoft o „nieodwracalne uszkodzenie europejskiego ekosystemu chmury i pozbawienie europejskich klientów możliwości wyboru w zakresie wdrożeń w chmurze”. argumentował w tamtym czasie iż warunki licencyjne Microsoftu „zwiększają szkody i wprowadzają nowe formy wiązania, blokowania i pozbawiania klientów możliwości wyboru”.

Zgodnie z warunkami nowej umowy Microsoft umożliwi europejskim dostawcom usług w chmurze oferowanie swoich aplikacji i usług w lokalnych infrastrukturach chmurowych, informuje CISPE. Grupa skarżył się, iż Microsoft niesprawiedliwie blokuje klientów i wyparł konkurentów, pobierając „podatek” od popularnych produktów Microsoftu używanych poza własną usługą w chmurze, Azure. Dzięki nowej wersji Azure Stack HCI dla europejskich dostawców chmury ogłoszonej w umowie klienci tych innych dostawców chmury uzyskają dostęp do infrastruktury wirtualnych pulpitów opartej na systemie Windows 11, bezpłatnych rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń i licencjonowania typu pay-as-you-go dla SQL Server.

Microsoft zapłaci również CISPE nieujawnioną kwotę na pokrycie kosztów procesów sądowych i kampanii na rzecz uczciwego licencjonowania systemu w ciągu ostatnich trzech lat

Grupa poinformowała również, iż utworzy niezależne Europejskie Obserwatorium Chmury (ECO), złożone z Microsoft, dostawców infrastruktury chmurowej w Europie i europejskich stowarzyszeń klientów. ECO będzie regularnie wydawać oceny, raporty i zalecenia dotyczące sposobu wdrażania umowy. Microsoft zapłaci również CISPE nieujawnioną kwotę na pokrycie kosztów procesów sądowych i uczciwych kampanii licencjonowania systemu w ciągu ostatnich trzech lat. Agencja Reutersa zgłoszono transakcja opiewa na wiele milionów.

CISPE oświadczyło również, iż nie będzie składać ani popierać innych skarg dotyczących ugody, choć przez cały czas może spełnić żądania organów regulacyjnych dotyczące udzielenia informacji.

Grupa wymienia Amazon Web Services obok kilku mniejszych europejskich dostawców wśród jej członkówchoć stwierdził, iż AWS zostało wykluczone z negocjacji. AWS, Google Cloud Platform i AliCloud nie są uwzględnione w ugodzie.

Sekretarz generalny CISPE Francisco Mingorance nazwał porozumienie „znaczącym zwycięstwem europejskich dostawców usług w chmurze”

Sekretarz generalny CISPE Francisco Mingorance nazwał porozumienie „znaczącym zwycięstwem europejskich dostawców usług w chmurze” w oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu. Ale inny Grupa powiązana z Amazonem krytykujący praktyki licencjonowania chmury Microsoftu skrytykował umowę. Dyrektor wykonawczy Koalicji na rzecz Uczciwego Licencjonowania systemu Ryan Triplette powiedział w oświadczeniu: „Ta ugoda jest najnowszą próbą Microsoftu uniknięcia kontroli regulacyjnej bez zajęcia się podstawowymi praktykami antykonkurencyjnymi, które mają wpływ na miliony klientów chmury na całym świecie. choćby po zawarciu tej umowy Microsoft będzie przez cały czas stosować swoje nieuczciwe praktyki licencjonowania oprogramowania, aby ograniczyć wybór, podnieść koszty i przywiązać klientów”.

Prezes Microsoftu Brad Smith powiedział w oświadczeniu, iż firma współpracuje z CISPE od ponad roku i „cieszymy się, iż nie tylko rozwialiśmy ich obawy z przeszłości, ale także wspólnie wytyczyliśmy ścieżkę naprzód, która jeszcze bardziej zwiększy konkurencję na rynku przetwarzania w chmurze w Europie i poza nią”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału