Fotowoltaika zyskuje w oczach branży technologicznej
Sektor IT coraz chętniej sięga po odnawialne źródła energii. W przypadku centrów danych, które potrzebują ogromnych ilości energii, fotowoltaika okazuje się idealnym rozwiązaniem:
- krótki czas realizacji inwestycji (ok. 18 miesięcy),
- niskie koszty produkcji energii,
- łatwość skalowania do potrzeb danego obiektu.
Microsoft rośnie w siłę – już ponad 34 GW w OZE
Nowa umowa z AES to nie jedyna inicjatywa Microsoftu w zakresie zielonej energii. W lutym 2025 roku firma zakontraktowała 389 MW z trzech innych projektów PV w Illinois i Teksasie. Z kolei pod koniec 2024 roku ogłosiła udział w koalicji energetycznej wartej 9 mld dolarów, organizowanej przez firmę Acadia.
Dzięki tym działaniom łączna moc odnawialnych źródeł energii zakontraktowanych przez Microsoft przekracza już 34 GW, co plasuje firmę w gronie liderów transformacji energetycznej w sektorze prywatnym.
Hybrydowe źródła energii konkurencyjne wobec gazu
Rosnące potrzeby energetyczne firm IT oraz rozwój magazynów energii powodują, iż hybrydowe systemy OZE z bateriami zaczynają konkurować z elektrowniami gazowymi. Choć koszt takich instalacji przez cały czas bywa wyższy, coraz częstsze spadki cen komponentów (paneli PV i baterii) zmniejszają tę różnicę.
Dodatkowo, czas realizacji projektów OZE z magazynami energii jest znacznie krótszy niż w przypadku elektrowni gazowych czy jądrowych. To najważniejszy argument dla firm, które muszą gwałtownie zabezpieczać dostęp do energii dla rosnącej liczby serwerów AI.
Wzrost AI napędza inwestycje w OZE
Z prognoz wynika, iż do 2027 roku choćby połowa nowych serwerów sztucznej inteligencji może być niewystarczająco zasilana, jeżeli infrastruktura energetyczna nie nadąży za ich rozwojem. Dlatego Microsoft stawia na szybkie, skalowalne i przyjazne środowisku rozwiązania.
W 2024 roku firma podpisała również umowę z Brookfield Asset Management na 10,5 GW mocy OZE w USA i Europie. Energia z tych projektów ma być dostarczona do 2030 roku.
Szybki rozwój sztucznej inteligencji i potrzeba błyskawicznego dostępu do mocy obliczeniowej wymuszają inwestycje w efektywne i gwałtownie dostępne źródła zasilania. Energia słoneczna, w połączeniu z magazynowaniem, staje się kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury cyfrowej.
Źródło: Microsoft, Enerad
#Microsoft #OZE #Fotowoltaika #EnergiaSloneczna #CentraDanych #AI #ZielonaTransformacja #MagazynyEnergii #NetZero #Energetyka #TechnologiePrzyszłości