Miasto szykuje się do walki z sinicami. Kupuje 1,5 tony specjalnego preparatu

6 godzin temu

Miasto szykuje się do walki z sinicami. Kupuje specjalny preparat, który ma za zadanie zmniejszyć i kontrolować zakwit sinic. Chodzi o CyanOxide. Środek chemiczny był testowany w ubiegłym roku przez magistrat. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami, poza środkiem chemicznym na Paprocanach ma zostać także odpowiednio odgrodzone kąpielisko od reszty jeziora, co ma także ułatwić walkę z zakwitem sinic.

Praktycznie przez cały ubiegły sezon kąpielowy Jezioro Paprocany było opanowane przez sinice. Pod koniec sierpnia urzędnicy ogłosili sukces w walce z glonami. Przynajmniej na tamtą chwilę.

„Po analizie wielu metod i ofert różnych firm, zdecydowaliśmy się na zastosowanie preparatu „CyanOxide”, który zapobiega i kontroluje rozwój sinic w zbiornikach wodnych” – podkreśla Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Zastosowany preparat likwiduje sinice i ich toksyny w ciągu 3–5 dni od zastosowania. Co więcej, środek „CyanOxide” wykorzystuje nadwrażliwość sinic na tlen atomowy i jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników wód i innych organizmów wodnych.

Sama walka w ubiegłym roku była trudna, sprawę szczegółowo opisał Zdzisław Barszewicz z dwutygodnika Nowe Info. Mówił też o tym we wspólnym podcaście Tychy24.net i Nowego Info.

„Dwa razy zastosowano ten środek – 13 chyba i 20 sierpnia. Za każdym razem odnotowano zwycięstwo. gwałtownie zawiadamiano sanepid. Sanepid przyjeżdżał i stwierdził, iż jednak sinice są. Drugi raz to samo. gwałtownie stwierdzono, iż nie ma sinic, zawiadomiono sanepid. Przyjechał, mówi, no jednak sinice są” – opisuje Barszewicz. W sumie zużyto około 400 kg środka chemicznego. Ostatecznie na kilka dni przed końcem sezonu kąpielowego udało się udostępnić wodę mieszkańcom.

Miasto kupuje antysinicową chemię

Teraz miasto ogłosiło postępowanie na zakup CyanOxide.
„Zakup CyanOxide – preparatu do usuwania i kontroli zakwitu sinic. Producent: Hydroidea Sp. z o.o. Sk. Ilości 1500 kg, z czego:
– 300 kg w postaci saszetek (12 wiader po 25 kg),
– 1200 kg w postaci sypkiej (48 wiader po 25 kg)” – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Na oferty miasto czeka do 24.04.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału