Władze Meksyku odmówiły administracji prezydenta USA Donalda Trumpa zgody na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego z deportowanymi migrantami. Pentagon poinformował, iż siły zbrojne zapewnią wylot ponad 5 tys. imigrantów – podała agencja Reutera.
Amerykańskie samoloty wywiozły w piątek około 160 osób do Gwatemali, ale plan zakładający lot samolotu transportowego C-17 do Meksyku musiał zostać odwołany z powodu braku zgody władz tego kraju – podał Reuters.
Decyzję, o której jako pierwsza poinformowała stacja NBC News, potwierdził jeden urzędnik meksykański i jeden urzędnik amerykański. Rozmówca z Meksyku nie podał powodu odmowy.
Po objęciu władzy w USA 20 stycznia Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, wysłał tam 1,5 tys. żołnierzy, uznał meksykańskie kartele narkotykowe za "zagraniczne organizacje terrorystyczne", zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską i groził 25-procentowymi cłami na towary z Meksyku.
Amerykański urzędnik powiedział agencji Reutera, iż po raz pierwszy, odkąd pamięta, samoloty wojskowe USA zostały użyte do wywożenia migrantów z kraju. Pentagon poinformował, iż siły zbrojne zapewnią wylot ponad 5 tys. imigrantów.(PAP)