Media: UE i Wielka Brytania podpiszą umowę obronną na szczycie w maju

1 dzień temu

Unia Europejska i Wielka Brytania planują podpisać umowę w sprawie obronności i bezpieczeństwa na szczycie UE-Brytyjczycy w maju, w obliczu gróźb prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących zmniejszenia wsparcia dla pozostałych państw członkowskich NATO — podał Financial Times, powołując się na nienazwanych dyplomatów.

Financial Times napisał 9 kwietnia, iż brytyjskie firmy zbrojeniowe i technologiczne wezwały w liście do brytyjskiego premiera Keira Starmera i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zawarcia nowego paktu bezpieczeństwa między władzami w Londynie i Brukseli. Przedstawiciele grup lobbingowych z branży lotniczej, technologicznej i przemysłowej w liście do brytyjskiego premiera i szefowej Komisji Europejskiej opowiedzieli się za podpisaniem porozumienia na szczycie UE-Brytyjczycy 19 maja.

„Ambasadorowie UE spotkali się w piątek w ramach przygotowań do szczytu (19 maja — red.), a czterech dyplomatów stwierdziło, iż większość stolic wezwała do zawarcia porozumienia w sprawie obrony i bezpieczeństwa, oprócz szerszego oświadczenia w sprawie obaw geopolitycznych. Globalne zamieszanie wywołane przez administrację Trumpa wzmacnia determinację UE do podpisania paktu obronnego i bezpieczeństwa z Wielką Brytanią, który pozwoliłby brytyjskim firmom zbrojeniowym uczestniczyć we wspólnych zakupach broni” – czytamy w publikacji.

Według gazety, Komisja Europejska przygotowała ten dokument jako warunek wstępny udziału Wielkiej Brytanii w programie pożyczek w wysokości 150 miliardów euro na obronność państw UE. Gazeta dodaje, iż kraje UE dążą również do zawarcia dwóch umów z Wielką Brytanią w dziedzinie energii, migracji i rybołówstwa.

Financial Times nazywa rybołówstwo „sporną kwestią” dla Francji, Danii i niektórych innych państw przybrzeżnych Unii Europejskiej, które chcą zachować dostęp do brytyjskich wód do czasu wygaśnięcia obecnego porozumienia w 2026 roku.

Trump wielokrotnie krytykował Europę za jej niski wkład w zdolności obronne NATO i domagał się, aby wszystkie państwa członkowskie zwiększyły wydatki na obronność do 5% PKB, podczas gdy szef Pentagonu Pete Hegseth zapewnił, iż Stany Zjednoczone nie planują zmniejszenia swojej obecności wojskowej w Europie.

19 marca Komisja Europejska przedstawiła nową strategię obronną „Re-arming Europe”. Później nazwa dokumentu została zmieniona na mniej agresywną – „Readiness 2030” – ze względu na protest wielu państw UE. Strategia „Readiness 2030” przewiduje pozyskanie około 800 miliardów euro w ciągu czterech lat. Większość funduszy ma pochodzić z budżetów państw europejskich (około 650 miliardów), kolejne 150 miliardów zostanie wykorzystane w formie pożyczek, podczas gdy Komisja Europejska zapewni poluzowanie budżetowe dla państw UE, a także przekieruje fundusze przewidziane na rozwój regionów na wydatki wojskowe. Ponadto „Readiness 2030” przewiduje zwiększenie wydatków obronnych Unii Europejskiej o 1,5% PKB.

More here:
Media: UE i Wielka Brytania podpiszą umowę obronną na szczycie w maju

Idź do oryginalnego materiału