Marzenie o budowie zbiornika Kotlarnia zaczyna się spełniać

1 rok temu
fot. Radio DOXA

Porozumienie określające współpracę stron zaangażowanych w realizacje tej inwestycji zostało dziś (06.02) podpisane w Kuźni Raciborskiej. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to inwestycja o szacunkowej wartości blisko 180 mln złotych zostanie zrealizowana w 2029 roku. Zbiornik Kotlarnia ma przede wszystkim zabezpieczyć gminy Bierawa i Kuźnia Raciborska przed powodzią. Ponadto będzie on pełnił funkcję retencyjną, środowiskową i rekreacyjną.

– To właśnie wielowymiarowość tej inwestycji wpłynęła na to, iż rozpoczynamy jej realizację. To jest tak komplementarny pomysł i projekt, iż gdyby była tylko jedna funkcja, no to by to nie zadziałało. To musze być wszystkie funkcje i duże poparcie społeczne, co się przełożyło na poparcie polityczne i urzędników, którzy pochylili się nad tym – podkreśla wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

– Były podpisywane lity intencyjne, były różnego rodzaju rozmowy, mniej lub bardziej formalne przygotowania, a dzisiaj jest konkretne zobowiązanie, dzisiaj jest podpis pod porozumieniem, które każdemu wyznacza jasne zadania – mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

– Powiem tak, żeby wygrać maraton trzeba zrobić ten pierwszy krok i to jest właśnie ten pierwszy krok. W tej chwili kopalnia Kotlarnia powoli wygasza swoją działalność, a jednocześnie prowadzi też rekultywację wodną. My chodząc w ten projekt przejmiemy dotychczasową dokumentację – mówi Krzysztof Woś z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

– Zbiornik zmieni wiele – dodaje Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa – my dalej nie jesteśmy w pełni zabezpieczeni pod kątem ochrony przeciwpowodziowej. Ta podstawowa funkcja zbiornika będzie miała bezpośredni wpływ na rzekę Odrę.

Zbiornik Kotlarnia zostanie utworzony w dawnym wyrobisku kopalnianym. Zgodnie z planem obiekt ma mieć ok. 900 ha. Pojemność zbiornika planuje się na ok. 40 mln m3, z czego rezerwa powodziowa ma wynosić 24 mln m3.

Grzegorz Witkowski, Michał Woś, Krzysztof Woś, Krzysztof Ficoń:

Autor: Magda Giczewska – Pietrzak

Idź do oryginalnego materiału