Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, politolożka i menedżerka kultury Marta Cienkowska zostanie nową ministrą kultury i dziedzictwa narodowego. Zastąpi na stanowisku Hannę Wróblewską. W MKiDN odpowiadała m.in. za koordynację współpracy międzynarodowej.
„Podobnie jak ty, tęsknię za Polską równych szans – bez względu na miejsce urodzenia. Dziś politycy zajmują się wyłącznie sobą. Idę do Sejmu, żeby to zmienić. Wybieram Trzecią Drogę, dzięki której w przyszłym Sejmie twoje problemy staną się wreszcie problemami polityków” – napisała o sobie Cienkowska.
Podkreśliła, iż lubi pracować z ludźmi i ma spore doświadczenie w zarządzaniu zespołami, również zespołami kreatywnymi. Deklarowała, iż swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe zamierza wykorzystać w pracy na rzecz ludzi z mniejszych ośrodków, z małych miast i wsi, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet – ich niespożytej siły i ogromnego potencjału.
Marta Cienkowska urodziła się 14 listopada 1987 r. w Ciechanowie. Wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do rodzinnego miasta.
– Ciechanów zawsze w moim sercu będzie, choć nie mieszkam już tam kilkanaście lat, natomiast zawsze do niego wracam. Tam są moje korzenie, tam jest moja rodzina. To część mojego DNA, a to DNA ciechanowskie to są lokalne tradycje. To są przede wszystkim ludzie. My mamy też taki specyficzny zaśpiew, który słychać – powiedziała w rozmowie z TVP3 Warszawa.
Podkreśliła też, jak ważne jest wspieranie kultury w mniejszych miejscowościach. – Moją rolą i rolą polityków jest to, żeby te małe miasta się nie wyludniały, i żeby tam rzeczywiście tętniło życie kulturalne i społeczne, żeby było tam co robić, i żeby po prostu ludzie mieli takie poczucie, iż nie muszą wcale wyjeżdżać, żeby coś w życiu dalej robić – zapewniała.
W 2011 r. ukończyła studia na kierunku nauki polityczne ze specjalizacją zarządzanie europejskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2014 r. uzyskała dyplom Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie zarządzania kulturą w strukturach Unii Europejskiej oraz certyfikat High Performance Leadership od Instytutu Rozwoju Biznesu.
Zrealizowała kilkaset projektów kulturalno-edukacyjnych w Polsce i za granicą. W latach 2012-2016 pełniła funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych.
Od ponad 12 lat wspiera organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury. Zajmowała się projektowaniem kampanii marketingowych oraz udzielaniem wsparcia w zakresie finansowania nowych projektów i produktów z funduszy publicznych (również europejskich). Produkowane przez nią spektakle teatralne były prezentowane we Francji, Niemczech oraz Chinach.
Współpracowała m.in. z m.st. Warszawa, Fundacją Teatru Trans-Atlantyk, Parlamentem Europejskim i VVA Brussels Sprl.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. bezskutecznie kandydowała z drugiego miejsca listy Trzeciej Drogi jako przedstawicielka Polski 2050 do Sejmu w okręgu 16, uzyskując 6528 głosów. W grudniu tego samego roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Cienkowska nadzorowała zadania wykonywane przez Departament Funduszy i Spraw Europejskich oraz Departament Współpracy z Zagranicą.
Czesław Siekierski traci stanowisko
