
Fot. Radio DoxaPonad podziałami lobbują za sprawami mieszkańców. W Opolu realizowane są obrady Konwentu Marszałków Województw RP. Miejsce nie jest przypadkowe, bo to właśnie nasz region w tej chwili przewodniczy konwentowi.
– Tak czy inaczej staramy się mówić jednym głosem, aby usłyszano nas w Warszawie – przekonuje Olgierd Geblewicz Prezes Zarządu Związku Województw RP. Trzeba z każdego terenu budować przepiękne przestrzenie, w których po prostu będą chcieli żyć nasi mieszkańcy i w którym będą się czuli dobrze. Po to jest związek województw, żeby stwarzać perspektywy dalszego rozwoju. Żebyśmy ponad różnymi podziałami, bo zupełnie inną spojrzenie mają pewnie regiony Polski wschodniej, a zupełnie inne my tutaj gdzieś bardziej na zachodzie Polski. Trzeba się dogadywać i mówić głównie do rządu, do parlamentu jednym głosem. Z jednej strony co nas boli, z drugiej czego byśmy oczekiwali – dodaje marszałek województwa zachodniopomorskiego i dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.
Podczas wczorajszych obrad poruszane były kwestie ochrony zdrowia, kolei oraz funduszy europejskich. Dziś ostatni dzień drugiego posiedzenia konwentu. Mowa będzie między innymi o rodzimych instrumentach finansowych, z których mogą korzystać samorządy. Jednak spotkanie zdominują zapewne, kwestie bezpieczeństwa, związane z wystąpieniem przedstawiciela Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dziś województwo opolskie po półrocznym przewodniczeniu konwentowi przekaże je Mazowszu.
Olgierd Geblewicz:
Autor: Andrzej Szarometa/Sebastian Pec

4 dni temu













