Manuska przegrywa walkę o kontrolę nad Sądem Najwyższym – ale kto wygra wojnę?

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Małgorzata Manowska, obecna Prezydent RP (która nawoływała do tego Przeciwnicy „Nowy Sędzia”) przegrał kluczową bitwę w trwającym kryzysie konstytucyjnym.

Senat RP nie zgodził się na jej wniosek o odwołanie sędziów Sądu Najwyższego, którzy odmawiają rozstrzygania spraw z „nowymi sędziami” powołanymi przez „nową KRS” – reinkarnację Krajowej Rady Sądownictwa po ustawie poprzedniego rządu z 2018 roku. , co stanowi wcześniej kwestionowany akt Większość prawników Co doprowadziło do zaostrzenia kryzysu konstytucyjnego.

Kontrowersyjna ustawa z 2018 r. doprowadziła do powołania pokolenia sędziów o wątpliwej legitymizacji, co z kolei doprowadziło do podważenia orzeczeń sądów. Oraz Kancelarii Prawnej Widack, Widacka i Podselik Wyjaśnia Dla swoich klientów (którzy często pytają Kancelarię o wpływ „nowych sędziów” na ich sprawy):

„Chociaż pojęcie „nowi sędziowie” na stałe weszło do słownika naszego życia politycznego i prawnego, nasi klienci w dalszym ciągu zastanawiają się, jaki wpływ będą mieli „nowi sędziowie” na ich sprawy…

Co oznaczają pojęcia „nowy sędzia” i „nowy KRS”? [i.e. the „neo-National-Judicial-Council”] On ma na myśli?

„Nowy sędzia” to osoba powołana przez Prezydenta RP na stanowisko sędziowskie na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz innych ustaw . . Sposób nowelizacji prawa regulującego KRG przez zdecydowaną większość ekspertów prawnych uznawany jest za niewłaściwy, w związku z czym powstała w ten sposób rada nie została prawidłowo ukonstytuowana i otrzymała miano „Nowego KRG”.

Jakie konsekwencje dla urzędu publicznego „nowego sędziego” niesie ze sobą?

Skutki te przedstawiła Rada Najwyższa w swojej Uchwale (1) z dnia 23 stycznia 2020 r. Różnią się one w przypadku sędziów powszechnych i sędziów Sądu Najwyższego.

W przypadku nominacji na stanowisko w Sądzie Najwyższym „nowego sędziego” należy go natychmiast pozbawić prawa do orzekania w sprawach, gdyż sposób jego nominacji nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezstronności i niezawisłości.

Źródła: Rzeczpospolita, wwpkancelaria.pl, oko.press

punkt


Idź do oryginalnego materiału