Małopolska. Cztery małe reaktory atomowe. Wniosek o warunki przyłączenia

3 tygodni temu

Łączna moc zainstalowana czterech małych modułowych reaktorów jądrowych (ang. Small Modular Reactors – SMR) wyniesie około 1300 MWe.

Jak podaje OSGE, określenie warunków przyłączenia do sieci będzie podstawą do uzgodnienia umowy przyłączeniowej dla elektrowni atomowej, potwierdzeniem możliwości wyprowadzenia z niej mocy oraz określeniem technicznych uwarunkowań współpracy elektrowni jądrowej z siecią przesyłową.

To pierwszy w Polsce wniosek o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej małych modułowych reaktorów jądrowych.

Elektrownia atomowa z czterema SMR ma powstać w Stawach Monowskich (gmina Oświęcim) w Małopolsce.

W lutym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał postanowienie określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla tej siłowni. Była to pierwsza taka decyzja w Unii Europejskiej.

BWRX-300 firmy GE Hitachi jest nowym typem reaktora jądrowego o mocy około 300 MWe. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 300 tys. gospodarstw domowych. Koszty budowy mają być niższe niż w przypadku dużych elektrowni atomowych.

Pierwsza taka jednostka ma być oddana do użytku w 2028 r. w Kanadzie w Darlington New Nuclear w Clarington w Ontario, na terenie istniejącej elektrowni jądrowej. W Polsce plany obejmują budowę pierwszej jednostki w latach 2028–2029 i otwarcie jej przed 2030 r.

Przeczytaj także: Badania geologiczne dla elektrowni atomowej na Pomorzu. Jest projekt

Idź do oryginalnego materiału