Macierewicz może trafić przed sąd. istotny krok prokuratury

5 godzin temu
Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył wniosek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wyrażenie zgody na pociągnięcie Antoniego Macierewicza do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy działań byłego szefa MON i wymaga decyzji izby niższej parlamentu.


Prok. Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego, przekazała w piątek, iż pociągnięcie posła Antoniego Macierewicza do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP.

Macierewicz może stracić immunitet


"Podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego nr 4 Prokuratury Krajowej, powołanego zarządzeniem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 roku" – czytamy w komunikacie dla mediów.

Prokuratura Krajowa powołała Zespół Śledczy nr 4 po tym, jak Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło obszerny raport dotyczący działalności tzw. Podkomisji Smoleńskiej. Wraz z dokumentem resort przekazał aż 41 zawiadomień o możliwym popełnieniu przestępstw – to efekt wykrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu komisji.

Po analizie materiałów przez śledczych z zespołu powołanego w Prokuraturze Krajowej uznano, iż istnieje uzasadnione podejrzenie naruszenia prawa. W konsekwencji, 18 listopada 2024 roku wszczęto pięć odrębnych postępowań, które obejmują łącznie 21 czynów.


Przestępstwa te miały polegać na:


ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie,

nieprawidłowym przetwarzaniu, wytwarzaniu i przechowywaniu materiałów zawierających informacje niejawne,

przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Podkomisji,

podrobieniu dokumentów oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach,

zaniechaniu realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji,

niedopełnieniu obowiązków służbowych oraz utrudnianiu postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej pod sygn. PK III 1.Ds.1.2016,

niedopełnieniu obowiązków przez Ministra Obrony Narodowej poprzez zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwienia zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji.


"Z uwagi na chroniący posła Antoniego Macierewicza immunitet parlamentarny, wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn ścigany z oskarżenia publicznego warunkuje możliwość przedstawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa opisanego we wniosku i wykonania innych czynności procesowych z jego udziałem" – podkreśliła śledcza.

Idź do oryginalnego materiału