Od podziękowań dla odchodzący ze służby komendantów policji i straży pożarnej rozpoczęły się lutowe obrady Rady Powiatu. W imieniu Rady Powiatu oraz Zarządu podziękowania za lata pracy na rzecz mieszkańców naszego powiatu byłemu komendantowi policji Dariuszowi Klimczakowi oraz straży pożarnej Damianowi Krawczykowi złożyli przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Pepke oraz starosta Mirosław Duży.
Sprawy bezpieczeństwa w szczególności na drogach powiatu mikołowskiego było głównym tematem posiedzenia. Szczegółowo kwestie te omówił Lucjan Kret naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Mikołów . Z danych tych wynika, iż w 2023 roku na drogach powiatu mikołowskiego zaistniały 43 wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 3 osoby, oraz 46 osób zostało rannych, odnotowano 928 kolizji drogowych.
W porównaniu do roku 2022 liczba wypadków drogowych wzrosła o 6, liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym spadła o 1, liczba osób rannych wzrosła o 1.
W 2023 roku nastąpił wzrost liczby kolizji drogowych o 38. Co do kolizji to tylko w ubiegłym roku odnotowano ich 928.
– Od kilku lat liczba zdarzeń drogowych w powiecie mikołowski oscyluje wokół tysiąca rocznie – mówi Lucjan Kret.
Przyznał, iż w 2023 roku niepokojący był wzrost wypadków w Orzeszu, w którym miały miejsca dwa ze skutkiem śmiertelnym.
W dalszej części przedstawił rozwiązania, które poprawiają stan bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu m.in. rejestracja kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle na skrzyżowaniu DK 81 i 44, odcinkowy pomiar prędkości na DK 44. Wymienił również te miejsca na drogach, które generują największe zagrożenie. Są nimi m.in. Górka Mikołowska, ul. Sosnowa pomiędzy sołectwami Mokrem i Bujakowem w Mikołowie, na której od 2016 roku doszło do sześciu śmiertelnych wypadków czy rejon ulicy Owsianej na granicy Mikołowa i Katowic w rejonie Stargańca.
Zrealizowane i planowane inwestycje na drogach powiatowych omówił Edward Przybysz, Dyrektor Powiatowego Zarządu Gmin.
Pełna relacja z sesji na www.mikolowski.pl zakładka e-sesja