Lubuskie. Zakończono remont jazu na rzece Stara Noteć

3 godzin temu

Jaz na Starej Noteci jest położony w pobliżu stacji pomp Górecko. Reguluje ilość wody kierowanej do tego obiektu, a przy wyższych poziomach wody także do stacji pomp w Santoku na ujściowym odcinku rzeki.

Zrealizowane roboty obejmowały:

  • remont elementów betonowych jazu (naprawa przyczółków),
  • naprawę elementów metalowych jazu (montaż nowych barierek, czyszczenie i malowanie konstrukcji szkieletowych jazu),
  • naprawę umocnień w dnie i na skarpach rzeki od strony wody górnej i dolnej jazu ( profilowanie skarp, zagęszczanie skarp, plantowanie, wykonanie palisady i narzutu kamiennego, wykonanie budowli siatkowo-kamiennych ),
  • naprawę uszkodzonego skrzydła jazu.

Jaz jest budowlą hydrotechniczną wznoszoną w poprzek koryta rzeki w celu podniesienia zwierciadła wody na potrzebną wysokość. Zwykle jest to kilka metrów, choć według klasyfikacji, jazem nazywamy obiekt piętrzący wodę do wysokości 15 metrów i tworzący zbiornik o objętości maksymalnej 15 mln m3 wody. Wysokość piętrzenia zwykle odbywa się w granicach tzw. wody brzegowej, czyli do krawędzi brzegów koryta cieku – informują Wody Polskie.

Wyremontowany jaz służy spiętrzeniu wody, która może być wykorzystana np. na potrzeby rolnicze, gospodarcze czy krajobrazowe. Podnosi poziom wód gruntowych na przyległych obszarach ułatwiając nawodnienie gruntu. Zwiększa też poziom wody i przeciwdziała erozji dna rzeki.

Remont przeprowadzono w ramach obowiązku utrzymania wód i urządzeń wodnych w dobrym stanie, zachowania odpowiedniego stanu dna i brzegów rzek, a także konserwacji i remontowania istniejących budowli regulacyjnych.

Przeczytaj także: Kto będzie sprawdzać stan brzegu Bałtyku?

Idź do oryginalnego materiału