Lokalne samorządy podsumowują mijający rok

2 dni temu
zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Z pewnością zapamiętany zostanie on przez pryzmat wyborów samorządowych, w wyniku których w części gmin nastąpiła zmiana na stanowisku wójta czy burmistrza oraz za sprawą wrześniowej powodzi, jaka dotknęła szczególnie południową część województwa opolskiego. Jak przyznają samorządowcy, wiele inwestycji udało się zrealizować dzięki pozyskanym wcześniej dofinansowaniom, głównie z budżetu państwa.

– To był dobry rok dla gminy Wołczyn. Uzyskaliśmy duże dofinansowania z Polskiego Ładu, dlatego zrealizowaliśmy kilka inwestycji drogowych, zmodernizowaliśmy trzy świetlice wiejskie. Na potrzeby aktywizacji mieszkańców gmina zagospodarowała budynek Heliaszówki. Realizowano również zadania związane z gminną infrastrukturą sportową. W przyszłym roku na inwestycje gmina zamierza przeznaczyć 12 milionów złotych. Największe zadania dotyczyć będą budowy kanalizacji, sieci wodociągowych czy ujęcia wody – mówi Jak Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna.

– Wszystkie zaplanowane na 2024 rok inwestycje udało się wykonać w gminie Popielów. Jak mówi wójt Sybilla Stelmach, gmina mierzyła się z wyzwaniami związanymi z inflacją czy rosnącymi kosztami, ale to był dobry rok dla gminy. Największą inwestycją była budowa oczyszczalni ścieków w Starych Siołkowicach, która kosztowała 23 miliony złotych. Z inwestycji drogowych to na przykład budowa drogi w miejscowości Lubienia. Rozpoczęliśmy remont ośrodka zdrowia w Karłowicach i budowę szatni LZS. Dużo się działo pod względem inwestycyjnym. Przyszłoroczny budżet gminy Popielów planowany jest na kwotę 60 milionów złotych, z tego 15 milionów gmina przeznaczy na inwestycje – informuje Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów.

Mijający rok dobrze ocenia też wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa. Zdaniem wójta największe inwestycje służą mieszkańcom i są przez nich dobrze oceniane.

– Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne i Stołówka to dwie takie duże inwestycje, które realizowane były w 2024 roku i w mojej działają na wysokim poziomie. Spotykam się z wieloma pozytywnymi opiniami na ich temat. Nie ukrywam iż zdarzają się też negatywne oceny, jednak te pozytywne przeważają. W tym roku gminie Dobrzeń Wielki udało się również wybudować drogę dojazdową do gruntów rolnych, wyremontować kilka odcinków dróg oraz zaadaptować część budynku szkoły w Kup na potrzeby przedszkola – mówi Szlapa.

– Wyczekiwane przez mieszkańców zadania związane z poprawą bezpieczeństwa udało się zrealizować w gminie Prószków. Chodzi przede wszystkim o budowę ronda na drodze krajowej pod tzw. taśmociągiem. To zadanie, które realizowane było przez opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale gmina także miała w nim swój udział. Podobnie jest w przypadku remontu drogi wojewódzkiej, która łączy Prószków z wybudowanym rondem – podkreśla burmistrz Krzysztof Cebula.

Jako dobry i spokojniejszy od poprzednich kończący się rok ocenia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– Dużo inwestycji udało się w mieście zrealizować. Myślę, iż po takich niespokojnych latach, kiedy mieliśmy covid, konflikt na wschodzie, to ten rok dało nam się przejść „suchą stopą”, a przecież mieliśmy powódź na południu województwa, choć było niebezpiecznie, Opole powódź ominęła – mówi Wiśniewski.

Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku prezydent Wiśniewski wymienia zakończenie budowy Stadionu Opolskiego. W planach na przyszły rok jest między innymi przebudowa obwodnicy północnej oraz uzbrojenie strefy inwestycyjnej we Wrzoskach, a także przebudowa układu komunikacyjnego przy Centrum Usług Publicznych. Łącznie na inwestycje w przyszłorocznym, wynoszącym ponad półtora miliarda złotych budżecie, miasto zaplanowało ponad 200 milionów złotych.

Przyszły rok przyniesie samorządom kolejne wyzwania – nie tylko te związane z zaplanowanymi inwestycjami czy odbudową po powodzi. Od 2025 roku wchodzą zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników z terenu danej Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Jan Leszek Wiącek, Sybilla Stelmach, Piotr Szlapa:

Dłuższa relacja:

Jan Leszek Wiącek, Sybilla Stelmach, Piotr Szlapa, Krzysztof Cebula, Arkadiusz Wiśniewski:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału