Globalny ślad węglowy LNG
IEA szacuje, iż całkowite emisje gazów cieplarnianych związane z dostawami LNG wynoszą około 350 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. Około 70% stanowi emisja CO2, a pozostałe 30% to metan, który przedostaje się do atmosfery bez spalania. Główne źródła emisji to wycieki metanu w fazie wydobycia i przetwarzania oraz intensywne zużycie energii podczas skraplania gazu.
Średnia emisja gazów cieplarnianych z dostaw LNG wynosi nieco mniej niż 20 gramów CO2 na każdy megadżul energii. Dla porównania – gaz ziemny przesyłany rurociągami emituje średnio 12 gramów CO2/MJ. Wartości te różnią się jednak w zależności od kraju. W Afryce i Azji Południowo-Wschodniej emisje z LNG przekraczają 26 g CO2/MJ, a w Norwegii są ponad czterokrotnie niższe – poniżej 6 g CO2/MJ.
LNG mniej emisyjne niż węgiel, ale…
Ponad 99% LNG zużytego w 2024 roku miało niższy całkowity ślad węglowy niż węgiel, a globalnie LNG generowało średnio o 25% mniej emisji niż węgiel. Niemniej jednak, zdaniem IEA:
„Porównywanie LNG wyłącznie z węglem – najbardziej emisyjnym paliwem – to zbyt nisko ustawiona poprzeczka”.
Główne możliwości redukcji emisji
Raport wskazuje, iż emisje z łańcucha LNG można ograniczyć o ponad 60% przy użyciu obecnych technologii. Największy potencjał tkwi w redukcji emisji metanu – mogłoby to zmniejszyć emisje o blisko 90 mln ton rocznie, czyli o 25%. Co istotne, „około połowa tej redukcji mogłaby zostać osiągnięta bez dodatkowych kosztów netto”.
Ograniczenie spalania nadmiaru gazu w instalacjach LNG i na terenach wydobywczych pozwoliłoby zmniejszyć emisje o kolejne 5 mln ton rocznie. Kolejne strategie obejmują:
- elektryfikację terminali i instalacji wydobywczych – potencjalna redukcja emisji o 110 mln ton rocznie,
- zastosowanie CCUS – np. wychwytywanie naturalnie występującego CO2 w gazie zasilającym terminale LNG,
- optymalizację procesów i efektywność energetyczną – np. wykorzystanie bardziej wydajnych turbin czy zmiana cykli chłodniczych.
Koszty transformacji
IEA szacuje, iż pełne wdrożenie rekomendowanych rozwiązań kosztowałoby nieco ponad 100 mld USD. W tym:
- 50 mld USD – elektryfikacja operacji wydobywczych,
- 35 mld USD – elektryfikacja terminali LNG,
- 7 mld USD – CCUS dla naturalnie występującego CO2,
- 5 mld USD – ograniczenie emisji metanu.
Średni koszt ograniczenia emisji to około 40 dolarów za każdą tonę CO₂. Wdrożenie wszystkich działań podniosłoby cenę LNG średnio o 1 USD za 1 MBtu.
Potrzeba wiarygodnych danych i certyfikacji
Raport podkreśla rosnące znaczenie monitoringu emisji, certyfikacji i śledzenia źródła gazu. Wprowadzenie unijnych regulacji metanowych oraz inicjatywy takie jak CLEAN wskazują na potrzebę przejrzystych i weryfikowalnych danych o emisjach w całym łańcuchu LNG. w tej chwili większość firm opiera swoje raporty na danych szacunkowych, które często znacznie odbiegają od rzeczywistych emisji.
Zobacz również:- 177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
- IEA apeluje: potrzeby pracowników muszą być częścią transformacji energetycznej
- IEA: przemysł zużywa coraz więcej energii, a efektywność stoi w miejscu
- IEA: Biogaz i biometan mogą zaspokoić 25% globalnego popytu na gaz ziemny
Źródło: IEA