Lit pozyskiwany z ropy naftowej? To możliwe!

11 godzin temu
Zdjęcie: Lit pozyskiwany z ropy naftowej? To możliwe!


Arabia Saudyjska prawdopodobnie znalazła sposób na pozyskiwanie litu z wód odpadowych pochodzących z eksploatacji pól naftowych. Jak to możliwe?

Czy odpady z ropy można zmienić w lit?

Khalid al-Mudaifer, wiceminister ds.górnictwa ogłosił, iż na King Abdullah University for Science and Technology (KAUST) opracowano technologię, która pozwala na ekstrakcję litu z odpadów powstałych w wyniku eksploatacji pól naftowych. realizowane są przygotowania do uruchomienia pilotażowego projektu komercyjnego, który będzie wykorzystywał ją do bezpośredniego pozyskiwania litu z wód odpadowych.

Proces pozyskiwania litu skupia się na wykorzystaniu solanek powstających jako produkt uboczny wydobycia ropy naftowej. kooperacja firm Saudi Aramco i Ma’aden (Saudi Arabian Mining Company) zaowocowała technologią, która umożliwia ciągłe przetwarzanie wód odpadowych. Mimo iż koszty takiego wydobycia przez cały czas są wyższe niż w przypadku tradycyjnych metod, rosnące ceny lity mogą sprawić, iż proces ten będzie opłacalny w perspektywie globalnego popytu.

Dlaczego jest to ważne? Lit jest niezbędnym składnikiem akumulatorów, których używa się w telefonach, samochodach elektrycznych i innych urządzeniach elektronicznych. Transformacja energetyczna i globalne przejście na elektryczną mobilność sprawiają, iż stale rośnie popyt na ten surowiec. W związku z tym Arabia Saudyjska aktywnie poszukuje alternatywnych źródeł dochody, co przejawia się inwestycjami w branże związane z energią odnawialną, górnictwem i technologiami związanymi z elektromobilnością.

Pozyskiwanie litu z solanek to obszar, który przyciąga uwagę największych światowych graczy z sektora energetycznego i Arabia nie jest tutaj wyjątkiem. Nie tak dawno podpisała bowiem umowy warte ponad 9 miliardów dolarów na projekty związane z miedzią, cynkiem i litem, wzmacniając swoją pozycję w globalnym łańcuchu dostaw minerałów krytycznych dla transformacji energetycznej.

Czytaj też: Ekologiczne pozyskiwanie litu? To możliwe!

Źródło: focus.pl, reuters.com

Fot.: Canva (Just_Super/Getty Images Signature, Anan Kaewkhammul’s Images)

Idź do oryginalnego materiału