Leczenie psychiatryczne w nowym szpitalu w Zielonej Górze, a pałac w Zaborze dla turystów

1 tydzień temu

Budowa Szpitala Psychiatrycznego w Zielonej Górze powoli staje się faktem. Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia przyznało 49 mln złotych dofinansowania na realizację tej inwestycji.

Placówka powstanie przy ul. Wyspiańskiego, na terenie dawnego miasteczka ruchu drogowego – mimo wcześniejszych protestów części mieszkańców. O kulisach tej decyzji mówi Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek województwa lubuskiego.

Pamiętamy różnego rodzaju uwagi, czy protesty związane z tą lokalizacją, ale po wielu analizach, wyborach różnych alternatywnych miejsc, to miejsce było tym miejscem najbardziej optymalnym. Pod względem lokalizacji, środowiska i różnych rodzajów innych aspektów – sąsiedztwa, mieszkań, lokalizacji innych wrażliwych instytucji. My kierowaliśmy się tym, żeby to było w miejscu bezpiecznym dla dzieci, dla mieszkańców, ale w bliskiej odległości do Szpitala Uniwersyteckiego. Takie miejsce udało się znaleźć, którego właścicielem jest Uniwersytet Zielonogórski.

Za realizację projektu odpowiada Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, które podlega samorządowi wojewódzkiemu. Jak przekazuje wicemarszałek, w tej chwili trwa finalizacja formalności związanych z przyznanym dofinansowaniem. Dopiero po ich zakończeniu będzie można przejść do kolejnych etapów inwestycji. Konkretne terminy realizacji nie są jeszcze znane.

Trudno powiedzieć, dlatego iż trzeba wziąć pod uwagę, iż będziemy się kierować różnego rodzaju ekspertyzami budowlanymi, związanymi z ochroną środowiska i przyrodą. Chcemy tak to zrobić, żeby ta inwestycja wkomponowała się w to miejsce i jednocześnie, żeby zadbać o przyrodę, a choćby ją wzbogacić. Pierwsze ekspertyzy były robione pod opieką naukowców, dendrologów. Wiemy, jak zabezpieczyć to miejsce i chcemy od tego na pewno zacząć. To będzie wpływało też na czas inwestycji i harmonogram.

Z kolei pałac w Zaborze, w którym dotąd mieściło się Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży, ma zmienić swoje przeznaczenie. Planowane jest jego przekształcenie w kierunku turystycznym. W proces tworzenia nowej koncepcji zagospodarowania zabytku zaangażowani zostaną m. in. lubuscy winiarze.

Idź do oryginalnego materiału