Łatwiejsze usuwanie drzew z prywatnych nieruchomości?

4 dni temu
Jak przypomniano, zgodnie z obecnymi przepisami organ, do którego wniesiono zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa (najczęściej: wójt, burmistrz, prezydent miasta), ma 21 dni na oględziny, a w terminie 14 dni od dnia oględzin może wnieść sprzeciw. Drzewo zatem można usunąć, jeżeli adekwatny organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

Żeby postępowania nie przedłużały się

– jeżeli oględziny nie zostały przeprowadzone w instrukcyjnym terminie 21 dni, to termin do wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. To zaś może spowodować, iż postępowania dotyczące usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą się nadmiernie przedłużać – zauważono w opisie projektowanych zmian.

Dlatego też projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie 35-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia, na wniesienie sprzeciwu na zamiar wycięcia drzewa przez odpowiedni organ.

Według autorów projektu, czyli resortu klimatu i środowiska, pozwoli to zabezpieczyć wnioskodawców przed bezczynnością lub przewlekłością postępowań.

Mechanizm milczącej zgody

– Projektowany 35-dniowy termin jest sumą czasu przeznaczonego na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców, zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, o ile organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (milcząca zgoda). Oczekiwanym efektem interwencji jest skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych w przedmiocie usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej – wskazano w wykazie.

Projektowane przepisy rząd zamierza przyjąć w III kwartale br.

Idź do oryginalnego materiału