Lasy Państwowe wdrażają starolasy. Dlaczego?

10 godzin temu
Zdjęcie: Lasy Państwowe wdrażają starolasy. Dlaczego?


Lasy Państwowe, na polecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mają zabezpieczyć drzewostany i rozpocząć wstępną weryfikację terenową i zbieranie niezbędnych informacji do utworzenia starolasów. Działania te mają wzmocnić ochronę przyrody.

Czym są starolasy?

Starolasy to drzewostany lub obszary lasu, które składają się z rodzimych gatunków drzew. Ich struktura rozwinęła się głównie w wyniku naturalnych procesów i ma dynamikę odpowiadającą późnym fazom rozwojowym drzewostanów, takich jak w lasach pierwotnych lub nieużytkowanych. Oznaki działalności człowieka w starolasach mogą być widoczne, jednak powinny stopniowo zanikać lub być ograniczone, aby nie zakłócać naturalnych procesów zachodzących w lasach.

Szczegółowe gatunki i kryteria uznania za starolas podano w Wytycznych i Rekomendacjach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Docelowo forma prawna ochrony starolasów ma zostać ujęta w ustawie o ochronie przyrody.

Lasy Państwowe tworzą starolasy

Od 1 stycznia 2026 roku starolasy mają obejmować przynajmniej 1% powierzchni ekosystemów leśnych w Lasach Państwowych. Od stycznia 2027 roku udział ten ma wzrosnąć do minimum 2%.

W jaki sposób będą wyznaczane starolasy? najważniejsze założenia mają objąć:

  • wybór obszarów – równomiernie dla całego kraju,
  • priorytetowe traktowanie drzewostanów znajdujących się na siedliskach przyrodniczych o szczególnej wartości ekologicznej.

Powstanie starolasów ma pomóc w realizacji postulatów wzmocnienia ochrony 20% najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Lasy odgrywają bowiem kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności. Zachowanie takich obszarów będzie mieć więc pozytywny wpływ na środowisko.

Czytaj też: Narada o Lasach – rząd vs. Lasy Państwowe

Źródło: gov.pl

Fot.: Canva (alex_ugalek/Getty Images)

Idź do oryginalnego materiału