W środę 8 stycznia na stronie rządowej pojawił się komunikat dotyczący rozpoczęcia projektu mającego na celu ochronę starolasów. W ramach polecenia wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracownicy Lasów Państwowych zaczną weryfikować tereny, w których zostaną utworzone wspomniane obszary. Według wstępnych założeń od 2026 roku będą one zajmowały 1 proc. polskich lasów.
REKLAMA
Zobacz wideo Co to będzie powie ci jak walczyć z katastrofą klimatyczną
Lasy Państwowe: Zmiany w dotychczasowych rezerwatach. Powstaną starolasy
Starolasy będą kluczowymi siedliskami rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ich struktura opiera się o naturalne procesy. W nowych ośrodkach początkowo będą widoczne działania człowieka, jednak stopniowo zaczną one zanikać, a okolica stanie się całkowicie pierwotna. Zanim jednak do tego dojdzie, pracownicy Lasów Państwowych muszą wykonać szereg szczegółowych analiz, aby wybrane miejsca spełniały kryteria podane w Wytycznych i Rekomendacjach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Muszą one być równomiernie rozprowadzone na terenie całego kraju oraz uwzględniać priorytetowe traktowanie drzewostanów znajdujących się na siedliskach przyrodniczych mających szczególną wartość ekologiczną.
Precyzowanie wyznaczonych terenów to żmudny proces terenowy
- zaznacza Jerzy Fijas, zastępca dyrektora ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, na portalu X. W ramach obranej strategii przewiduje się, iż od 1 stycznia 2026 roku starolasy obejmą 1 proc. polskich terenów należących do Lasów Państwowych, a w styczniu 2027 roku ich liczba wzrośnie do 2 proc. Jaki wpływ projekt będzie miał na środowisko? Okazuje się, iż znaczący.
Rzadkie drzewa w Polsce. Rośliny i zwierzęta zostaną objęte dodatkową ochroną
Jak informują Lasy Państwowe, dzięki starolasom nie tylko unikalne gatunki roślin i zwierząt będą miały zapewnione siedliska, ale także zyskają stałą ochronę. Szacuje się, iż ilość pozyskiwanego drewna na powierzchni zarządzanej przez LP zostanie ograniczona do 17 proc. Dodatkowo kreowane obszary przyrodnicze przyczynią się do regulacji klimatu.
w tej chwili takie lasy są identyfikowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej i będą funkcjonować na równi z rezerwatami przyrody
- czytamy na portalu X. Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie starolasów stanie się wspólną odpowiedzialnością za kondycję lasów na terenie Europy, które są zagrożone zmianami klimatycznymi.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.