Krakowski sędzia ministrem sprawiedliwości? Nieoficjalnie: Waldemar Żurek blisko nominacji

2 dni temu

W środę premier Donald Tusk ma ogłosić długo zapowiadaną rekonstrukcję rządu. Wśród możliwych zmian – jedna z najbardziej zaskakujących: odejście Adama Bodnara z funkcji ministra sprawiedliwości. Według nieoficjalnych informacji, jego następcą może zostać sędzia Waldemar Żurek – krakowski sędzia i jeden z najbardziej konsekwentnych krytyków reform Zbigniewa Ziobry.

Czy krakowski sędzia Waldemar Żurek zostanie nowym ministrem sprawiedliwości? Jak ustaliła nieoficjalnie „Gazeta Wyborcza”, to właśnie jego nazwisko pojawia się w aktualnej wersji listy zmian w rządzie, do której dotarli dziennikarze. Choć do oficjalnego ogłoszenia rekonstrukcji pozostało kilka czasu, źródła podkreślają, iż wciąż możliwe są korekty.

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska ma zostać ogłoszona w środę o godzinie 10. Już wcześniej spekulowano o odejściu Adama Bodnara z resortu sprawiedliwości. Teraz „Wyborcza” informuje, iż jego następcą ma zostać Waldemar Żurek – sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, były członek Krajowej Rady Sądownictwa i jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów sprzeciwu wobec reformy wymiaru sprawiedliwości autorstwa Zbigniewa Ziobry.

– Ma markę niezłomnego sędziego i praktykę, której zdecydowanie brakowało Adamowi Bodnarowi. I co ważne – nie jest w żaden sposób związany z Romanem Giertychem – powiedział „Wyborczej” jeden z wysoko postawionych członków rządu.

Waldemar Żurek od 2005 roku orzeka w sprawach cywilnych w krakowskim Sądzie Okręgowym. Przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika tej instytucji, a od 2010 do 2018 roku był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa. W ostatnich latach zajmował się również działalnością edukacyjną – w czerwcu 2024 r. został powołany przez Adama Bodnara na zastępcę dyrektora ds. organizacyjnych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Był związany ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”, a później działał w strukturach Stowarzyszenia „Themis”, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Od dawna uznawany jest za jedną z ikon środowiska sędziowskiego sprzeciwiającego się upolitycznieniu sądów.

Idź do oryginalnego materiału